فرهاد کوچک زاده

پایان اسرائیل؛ شاید کمتر از ۲۵ سال

«رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید.». این جمله‌ رهبر معظم انقلاب اسلامی ‌به ‌عنوان مهم‌ترین و به‌ یادماندنی‌ترین جمله‌ رهبر انقلاب اسلامی‌در سال ۱۳۹۴ از نگاه مردم انتخاب شد.

این روزها ناامنی و آشفتگی کم‌سابقه‌ای در سرزمین‌های اشغالی فلسطین به ویژه تل‌آویو باعث شد حتی خود صهیونیست‌ها نیز موضوع نابودی رژیم را مورد اذعان قرار دهند.

گزاره خبری:

دانیل کانمن، محقق اسرائیلی‌ـ آمریکایی (دانشمند مشهور و برنده جایزه نوبل اسرائیلی) گفته مشاهدات او نشان می‌دهد، کار اسرائیل تمام است. کانمن در تازه‌ترین سخنان خود با هشدار نسبت به قدرت‌گیری گروه‌های تندرو و به شدت افراطی می‌گوید: «در برهه فعلی بیش از زمان جنگ ۱۹۷۳ میان اعراب و اسرائیل نگران رژیم صهیونیستی است.» کانمن به مقامات صهیونیست هشدار داده است: «چه اتفاقی افتاده، اینجا، جایی نیست که نوه‌های من بخواهند در آن زندگی کنند. وقتی دستگاه اجرایی به دستگاه قضایی نفوذ می‌کند، مسائل سیاسی وارد دستگاه قضایی می‌شود و بدون شک این پایان کار اسرائیل خواهد بود.»

ایهود باراک، نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در روزنامه عبری «یدیعوت آحارانوت» نوشت: «در طول تاریخ، یهودیان بیش از ۸۰ سال حکومت نکرده‌اند». قبل از او نیز بنیامین نتانیاهو، در سال ۲۰۱۷ گفته بود که «من برای رسیدن اسرائیل به صد سالگی خود تلاش خواهم کرد اما این مسئله تضمینی نیست؛ چرا که تاریخ به ما آموخته هیچ حکومت یهودی بیش از ۸۰ سال عمر نکرده است.»

گزاره تحلیلی:

 اختلافات داخلی: این روزها مناطق اشغالی فلسطین از اختلافات داخلی میان احزاب و گروه‌های سیاسی رنج می‌برد. تندروها در حال یکه‌تازی هستند و حتی میان تندروها نیز اختلاف‌نظر زیاد است. از چهار هفته گذشته هر شنبه، بین ۶۰ تا ۱۱۰ هزار شهروند ساکن مناطق اشغالی علیه نتانیاهو دست به تظاهرات زدند و او را فاشیست و دیکتاتور خواندند.

 فصل انتقام: جنایات‌های تل‌آویو علیه فلسطینی‌ها در بدترین شکل ممکن ادامه دارد و صهیونست‌ها سال‌ها بذر کینه در بین مسلمانان فلسطین افشاندند و اکنون فصل انتقام رسیده است.

اگر بخواهیم اهمیت انتقام در تحولات فلسطین را درک کنیم، کافی‌است بدانیم که بیست و پنج سال پیش، مردی در حال بازگشت به خانه خود بود که توسط یک شهرک‌نشین با ضربات چاقو کشته شد. هفته گذشته، نوه ۲۱ ساله او هفت شهرک‌نشین صهیونیستی را در قدس اشغالی به هلاکت رساند.

البته آنچه در فلسطین اتفاق می‌افتد را نباید صرفا یک حس انتقام بلکه باید بخش اعظم آن را بر مبنای تفکری دانست که این روزها عینی‌تر و ملموس‌تر شده و آن هم تفکر مقاومت است.

 افزایش قدرت مقاومت: رشد روزافزون قدرت محور مقاومت و پیروزی‌های این محور در همه جبهه‌های داخلی و خارجی از جمله پیروزی بر تروریسم تکفیری در منطقه و همچنین موفقیت در تحمیل معادلات بازدارندگی، چالش‌های حساسی برای اشغالگران به وجود آورده است که سران صهیونیست به‌خوبی از آن آگاه‌اند و حتی آشکارا در این زمینه صحبت می‌کنند.

 بحران‌های اجتماعی: مهاجرت معکوس، فساد روزافزون در میان مسئولان اجرایی صهیونیست، فروپاشی مؤسسات نظامی‌ و… از جمله مؤلفه‌هایی است که برخی کارشناسان آن را از عوامل فروپاشی جامعه صهیونیست می‌دانند.   

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10757

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: