به قلم دکتر حسین رویوران؛

قانون قومیت به معنای تکمیل زنجیره آپارتاید صهیونیستی

اندیشکده قدس؛ با تصویب قانون قومیت از سوی پارلمان رژیم صهیونیستی عملا زنجیره مقررات نژادپرستانه تکمیل و نظام تبعیض نژادی به طور کامل در این رژیم شکل گرفته است. طبق این قانون اسرائیل کشوری یهودی است که حق تعیین سرنوشت آن در اختیار یهودیان است.

با این قانون جدید که با ۶۲ رای موافق در مقابل ۵۵ رای مخالف و ۲ رای ممتنع به تصویب رسید ، عملا حقوق اقلیت عرب که شهروند رژیم صهیونیستی هستند و ۲۰% جمعیت را به خود اختصاص داده اند به طور کامل نادیده گرفته است ( این ۲۰% عرب هایی هستند که در مناطق اشغالی سال ۱۹۴۸ زندگی می کنند در حالی که این قانون عرب های ساکن مناطق اشغالی را هم در بر می گیرد. زیرا کشور یهودی با توجه به اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی عملا در کل سرزمین فلسطین می بایست مستقر شود.)

پیش از این رژیم صهیونیستی قوانین بسیاری را در پارلمان تصویب کرده است که همه آنها ماهیت نژادپرستانه داشته و به نفع یهودیان است. این اقدامات تبعیض آمیز عبارتند از :

قانون مصادره زمین های عرب ها و نقض مالکیت فردی آنها . در این قانون مالکیت عرب ها به طور کامل نادیده گرفته شده است و امکان نقض آنها را قانونمند کرده است. در حالی که حقوق یهودیان مورد به طور کامل مورد احترام قرار گرفته است.

قانون املاک غائبان. در این قانون املاک فلسطینیانی که تحت فشار رژیم صهیونیستی و کشتار و ارعاب از فلسطین به کشورهای همجوار آواره شده اند در اختیار اداره ای قرار گرفته است که از آنها در جهت اسکان یهودیان مهاجر استفاده کند.به عبارت دیگر مالکان خانه ها، زمین ها، کارخانه ها حق ندارند به کسی وکالت دهند و در مایملک خود تصرف کنند و گاه حتی برادر آن فرد آواره حق تصرف در املاک پدر یا برادر خود را ندارد. این اقدام عملا دزدی قانونمندی است که از سوی رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.

قانون بازگشت. رژیم صهیونیستی طبق قانون بازگشت، اجازه ورود هر یهودی را به فلسطین اعلام کرده و ظرف ۲۴ ساعت به او تابعیت و حق شهروندی می دهد. حال آنکه فلسطینیان که مالکان اصلی فلسطین هستند نه حق بازگشت دارند و نه حق شهروندی دارند. این اقدام نشانه اوج تبعیض است.

قانون ساخت و ساز. بر پایه این قانون ممنوعیت ساخت و ساز در مناطق فلسطینی به بهانه اینکه این مناطق نظامی و یا منابع طبیعی است با آنکه همه آنها مالکیت فلسطینی دارند، با تصمیم گیری سلیقه ای مسئولان رژیم صهیونیستی روبرو شده است. آنها بسیاری از مناطق را مناطق سبز و یا نظامی اعلام کرده و ممنوعیت ساخت و ساز را در آن به اجرا گذاشته اند. از جمله ۴۰% شهر قدس مشمول این قانون شده است. اما هر زمان که رژیم صهیونیستی نیاز به ساخت شهرکها برای یهودیان دارد این قانون را برای اجرای شهرکها تغییر می دهد.

قانون قدس یکپارچه به عنوان پایتخت اسرائیل. رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۰ در پارلمان مصوب کرد که قدس پایتخت اسرائیل است و این شهر اشغال شده را ضمیمه سرزمین های غصبی کرد. پشت بند این قانون رژیم صهیونیستی با طرح ادعاهای تاریخی یهودیان را شهروندان اصلی قدس اعلام کرد و فلسطینیان را که ساکنان تاریخی آن هستند، شهروند مقیم در آن به شمار آورد. این اقدام عملا تبعیض میان یهودیان و فلسطینیان را با واژگان ” شهروند” و ” مقیم ” نمایان ساخته است.

با تصویب اخیر پارلمان رژیم صهیونیستی در اینکه اسرائیل یک کشور یهودی است و حق تعیین سرنوشت منحصر در یهودیان است، عملا حقوق فلسطینیان به طور کامل نقض شده است و این زنجیره نژاد پرستانه تکمیل شده است. وجود رژیمی که بر پایه مقررات نژادپرستانه و تبعیض نژادی شکل گرفته است و با تصویب قوانینی آشکار نژادپرستی را در جامعه نهادینه کرده است، توهینی آشکار به شعور انسان متمدن و جوامع امروزی است که وجه تمایز آن با انسان دیروز مولفه هایی مانند عدالت، دموکراسی و حقوق بشر است. بر این اساس جوامع بشری نمی توانند و نباید به این ساختار نژادپرست اجازه استمرار حیات دهند و گزاف نیست که مقابله با آن و حذف این نقطه سیاه از صفحه حیات جهان متمدن، یک ضرورت و اقدامی شایسته است.

آنچه مسلم است این تحول از سوی رژیم صهیونیستی نیاز به راهبردی متفاوت دارد و ماهیت مقابله با این رژیم را مشمول دگرگونی خواهد کرد. در حال حاضر در دنیا مبارزه با نژاد پرستی بسیار گسترده است و قطعا مقابله با این رژیم با عنوان نظام آپارتاید و یا تبعیض نژادی می تواند محمل بهتری باشد. در اینجا نباید فراموش کرد که با مبارزه با آپارتاید، جامعه جهانی رژیم نژادپرست سفید پوست افریقای جنوبی را ساقط کرد. بنابر این انتقال واقعیت های فلسطین می تواند یکبار دیگر این حماسه را تکرار کند و به حیات این رژیم نژادپرست و آپارتاید پایان دهد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10610

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: