دکتر علی حاج محمدی؛

عملیات نبی یعقوب، نشان بالندگی نسل جوان فلسطین است

اندیشکده قدس؛ «تک­ تیرانداز مناسب در جایی مناسب از هزار سرباز در میدان نبرد برتر است». این پیام را «علقم خیری»، مجری 21 ساله عملیات جمعه شب، 27 ژانویه 2023 میلادی در قدس اشغالی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی منتشر کرده بود؛ پیامی مختصر اما مفید که نشان از راهبرد نظامی نوین در صفوف مقاومت فلسطینی دارد و از بالندگی نسل جوان این خطه در میانه تحولات پرشتاب غرب آسیا حکایت می­ کند.

عملیات در محله صهیونیست­ نشین «نبی یعقوب» در شهرک بیت حنینا در قدس اشغالی یک حمله ساده نبود. درواقع، چشم اسفندیار محاسبات امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را نشانه رفت. ۲۷ ژانویه روز جهانی هولوکاست بود؛ روزی ناموسی برای محافل صهیونیست. حمله مقابل کنیسه اصلی شهرک بیت حنینا اجرا شد؛ جایی که تامین امنیتش در راس مشغله ­های بن غفیر، وزیر امنیت داخلی در دولت فعلی اسرائیل است. بن غفیر فرزند کنیسه است. او که تا چند ماه پیش، عکس قتل عام ۲۹ فلسطینی ساکن الخلیل در سال ۱۹۹۴ به دست باروخ گلدشتاین، تروریست یهودی متولد آمریکا را به عنوان نماد پاکسازی نژادی ملت فلسطین در اتاق پذیرایی خانه خود آویخته بود نام حزب سیاسی تازه تاسیس خود را «قدرت یهود» نامیده و دستورکار رسمی و اعلام ­شده حزبش، «حمایت از کنیسه­ ها و کاهنان» است. دولت جدید نتانیاهو نیز یک دولت امنیتی است و شعار اصلیش بازگشت «شوکت امنیتی» به جامعه صهیونیستی است. اما همه این محاسبات را علقم خیری بر هم زد.

حمله نبی یعقوب که در آستانه سفر ویلیام برنز، مدیر سیا به سرزمین­ های اشغالی و چند روز قبل از دیدار آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با مقامات صهیونیست صورت گرفت، ضعف ساختار امنیتی رژیم صهیونیستی را برملا کرد. دور از انتظار نبود که مقامات اسرائیلی برخلاف رویه پیشین خواستار خویشتن داری صهیونیست­ ها شوند. صلاحشان هم همین بود که در نخستین واکنش رسانه­ ای، عملیات نبی یعقوب را حمله یک «مهاجم منفرد و تنها» معرفی کنند. شخص نتانیاهو که با چهره­ ای مغموم و شکست­ خورده در صحنه حمله حاضر شده بود در نخستین پیام خواستار خویشتن­داری صهیونیست­ ها شد و گفت کار را به دولت اسرائیل واگذارند. اما واقع آن است که نتانیاهو می­ ترسد هر حرکتی از جانب شهرک­نشین­ ها با مهندسی نیروهای مقاومت به خودشان باز گردد و پارگی تور امنیتی آنها بیشتر عیان شود. گذشت آن زمان که یک شهرک­ نشین با تصمیمی شخصی فلسطینیان را هدف بگیرد و از پیامدهای اقدامش باکی نداشته باشد. پدربزرگ علقم خیری را یک شهرک نشین در سال ۱۹۹۸ به ضرب چاقو به قتل رسانده بود. همان سالی که یاسر عرفات تفاهم­نامه «وای ریور» را با دولت وقت اسرائیل امضا کرد و آزادی عمل بیشتری را برای شهرک­ نشین ­ها به ارمغان آورد. اما امروز صورت معادلات میدان را مبارزان جوان فلسطینی می­ نویسند.

 حمله نبی یعقوب نوید بالندگی نسل جوان فلسطین و تدبیر در مبارزه است. علقم خیری در شیوه خویش هوشمندی به خرج داد. آری، «تک تیرانداز مناسب در جایی مناسب از هزار سرباز در میدان نبرد برتر است». گویی به درایت داود (ع) در نبرد با جالوت اشاره دارد. داود پیامبر نیز تک­ مبارزی نوجوان بود که با فلاخنی ساده در جایی مناسب ایستاد و طومار لشگر کفر را با یک پرتابه در هم پیچید. امروز سلاح علقم، تجلی فلاخن داود و شیوه او تجلی تدبیر داود در نبرد با جالوت زمان است. «و آتیناه الحکم صبیا».

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10724

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: