اریک والبرگ؛

دنیای صهیونیستها همچنان متالم و متحیر از تاثیرات انقلاب اسلامی ایران است

اریک والبرگ روزنامه نگار، تحلیلگر و نویسنده کانادایی در آستانه چهل و پنجمین سالروز پیروزی انتقلاب اسلامی ایران در خصوص تاثیر پیروزی این انقلاب بر مسئله فلسطین و مقاومت و نقش حمایتی جمهوری اسلامی ایران از مسئله فلسطین با خبرنگار بخش انگلیسی خبرگزاری قدس (قدسنا) به گفتگو پرداخت.

وی در مورد تاثیرات انقلاب اسلامی ایران بر مسئله فلسطین، رژیم صهیونیستی و منطقه گفت: دنیای صهیونیست ها همچنان متالم و متحیر از تاثیرات انقلاب اسلامی ایران در منطقه است. چهار دهه است که صهیونیست‌ها مجبورند، بدون «لانه جاسوسی» خود ( سفارت سابق اسرائیل در ایران) سر کنند. شاه ایران که سر سپرده آمریکا بود، به اسرائیل اجازه داد تصور کند در خاورمیانه یک هم پیمان دارد. ایران بعد از انقلاب اسلامی، دیگر ابزاری در دست آمریکا و اسرائیل نبود و همین تفکر مقاومت فلسطین را زنده نگه می دارد. پس از سال ۲۰۱۱، زمانی که سوریه مورد هجوم قرار گرفت و تضعیف شد، ایران به کمک این کشور آمد. اسرائیل امیدوار بود دولت ضد صهیونیستی سوریه را سرنگون کند. جای تعجب نیست که رهبران اسرائیلی از هر جناحی یکصدا فریاد می زنند بیایید به ایران حمله کنیم.

والبرگ در پاسخ به سوال دیگر قدسنا که چرا رهبران رژیم صهیونیستی مانند اسحاق رابین، از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی آن را به زلزله ای بزرگ برای اسرائیل تشبیه کردند؟ گفت: اینکه یک رهبر خونخوار اسرائیل می تواند متقاعد شود که با فلسطینی ها مذاکره جدی کند، فقط می تواند نتیجه حمایت قاطع ایران از فلسطینی ها باشد. اسحاق رابین به صراحت از گذشته خود پشیمان بود و امیدوار بود آن را جبران کند. مذاکرات به پایان رسید و اسحاق رابین، تشکیلات خودگردان فلسطین را به عنوان نیرویی برای مهار مقاومت فلسطینی ها تصور می کرد و حتی به خاطر آن توافق بسیار ناقص هم ترور شد. اکنون او فراموش شده و مشکلات برای صهیونیست ها بیشتر شده است.

تحلیلگر کانادایی در خصوص اینکه استمرار حمایت ایران از فلسطین چه تغییراتی در معادله درگیری با اسرائیل به وجود آورده است؟ گفت: با «معامله قرن» ترامپ و توافق به اصطلاح ابراهیمی، بسیاری فکر کردند که اسرائیل هم پیمانانی در منطقه پیدا کرده است و سودان، مغرب و امارات همگی اسرائیل را بدون هیچ پیش شرطی مبنی بر ایجاد کشور فلسطینی به رسمیت شناخته اند. اما در اتفاقات جام جهانی، دنیا حقیقت را دید.

 در جام جهانی مشخص شد که اسرائیل فقط در سطح رسانه های غربی، دوست و هم پیمان دارد. تمام ابزار تبلیغاتی و دوستان غربی اسرائیل در تلاش هستند برای صهیونیست ها در منطقه، هم پیمان و دوست ایجاد کنند، حال آنکه واقعیت چیز دیگری است و این هم پیمان تنها در دنیای رسانه است.

واقعیت این است که هیچ کشوری نمی تواند با [کشور] قبیله ای که روابط خود را بر پایه خشونت، جنایت و فریب بنا نهاده، دوست و هم پیمان باشد. مواضع اصولی ایران از دیپلماسی عمومی اسرائیل بسیار معتبرتر است.

وی همچنین در خصوص نشانه های فروپاشی اسرائیل گفت: تنها راه فروپاشی اسرائیل این است که ایالات متحده موقعیت خود را به عنوان هژمون و کنترل کننده پول جهان از دست بدهد. زمانی که دلار آمریکا قدرت خود را از دست بدهد، ایالات متحده مجبور خواهد شد که حمایت از اسرائیل را متوقف کند. شهرک نشینان تندرو گلوله های خود را از دست خواهند داد و مجبور به عقب نشینی خواهند شد.

اریک والبرگ در پایان در خصوص اینکه اگر انقلاب اسلامی ایران به پیروزی نمی رسید، معادلات در فلسطین، منطقه و حوزه بین الملل چگونه پیش می رفت؟ گفت: وقوع انقلاب اسلامی ایران، اجتناب ناپذیر بود. فلسطین “فانوس دریایی بر فراز تپه اسلام” است و اکنون توسط یهودیان سکولار آلوده شده است. روستاهای فلسطینی با کاج های غیربومی جایگزین می شوند که به سرعت رشد می کنند و سپس به آتش سوزی در جنگل تبدیل می شوند. اسلام سنگی است که صلح جهانی آینده بر روی آن بنا خواهد شد. این سنگ بنای توسط ایران گذاشته شده است و ایران متعهد به صلح و عدالت است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10750

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: