فعال رسانه ای و استاد دانشگاه لبنان؛

نقش انقلاب و ایران در نظام منطقه ای و بین المللی غیر قابل انکار است

اندیشکده قدس؛ دکتر "رونی آلفا" استاد دانشگاه و از فعالان رسانه ای کشور لبنان که در نشست"بررسی روند جابجایی قدرت در نظام بین الملل با توجه به نقش مقاومت در هندسه جدید قدرت" که به همت "انجمن بین المللی تحلیلگران سیاسی" روز دوشنبه در تهران برگزار شد، سخنرانی می کرد گفت: نقش انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در نظام منطقه ای و بین المللی بسیار موثر و غیر قابل انکار است.

دکتر آلفا افزود:  من جدای از اینکه یک فرد رسانه ای در لبنان هستم یک مدرس در دانشگاه هم هستم و به طور تخصصی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را تدریس می کنم. بسیاری از جامعه نخبگی و رسانه ای لبنان، خصوصا جمع حاضر، نسبت به انقلاب اسلامی یک باور عمیق دارند و تلاش دارند تا از انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در سطح افکار عمومی از طریق روشنگری حمایت کنند.

وی تاکید کرد: ما باید بپذیریم که بسیاری مفاهیم غلط از آغاز انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ به ایران نسبت داده شده است و این مفاهیم غلط موجب شده تا اتهاماتی را متوجه جمهوری اسلامی کنند.

دکتر آلفا اضافه کرد: مثلا یکی از این مفاهیم”صدور انقلاب” است. در سطح کشورهای منطقه از این مفهوم تعریف و تعبیر درستی ارائه نشده است بلکه حتی تعبیر اشتباهی از آن به افکار عمومی ارائه شده است تا جائیکه افکار عمومی نسبت به آن حس منفی دارند.

اکنون در سطح جوامع عربی وقتی مفهوم “صدور انقلاب” گفته شود به طور ناخودآگاه در ذهن افراد مفهوم”توسعه طلبی” شکل می گیرد و اینکه ایران به دنبال توسعه طلبی در جهان عرب است. پس این مفهوم به دلیل تعبیر غلط از آن، به یک مفهوم خطرناک تبدیل شده است.

این استاد دانشگاه کشور لبنان افزود: لذا ما باید این برداشت غلط را اصلاح کنیم تا بتوانیم جمهوری اسلامی را به عنوان یک الگو مناسب حکمرانی برای کشورهای منطقه نشان دهیم. زیرا این یک اصل است که از یک مفهوم با برداشت غلط  و مخدوش یک نتیجه غلط و مخدوش نتیجه گرفته می شود.

این فعال رسانه ای لبنان در ادامه گفت: در بعد دینی نیز در  جوامع اسلامی سنی وقتی بحث صدور انقلاب مطرح می شود این را القاء می کنند که ایران به دنبال صادر کردن تشیع است و از این طریق نوعی مقاومت در اذهان سنی و عرب نسبت به فهم درست انقلاب اسلامی و مطالعه جمهوری اسلامی ایجاد می کنند.

دکتر رونی آلفا در بخش پایانی سخنان خود ضمن تاکید بر یافتن راه حلی برای اصلاح این برداشت غلط القائی از انقلاب و نظام اسلامی گفت: بر این اساس پیشنهاد روشن من این است که ما برای شکستن این تصویر غلط از انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در نزد افکار عمومی عرب و سنی باید تلاش کنیم و با کمک نخبگان فکری و رسانه ای عرب، سنی، مسیحی و ارتدوکس و غیره چهره حقیقی و اخلاقی و انسانی انقلاب اسلامی و حمهوری اسلامی را  برای افکار عمومی منطقه نشان دهیم.

وی افزود: ما باید برای موفقیت در این معنا و تغییر این تصویر غلط و مخدوش از انقلاب و جمهوری اسلامی یک راه حل میانه و مبتکرانه پیدا کنیم. به نظرم این راه حل میانه با توجه به مطالبات امنیتی ایران و آزادی های رسانه قابل حصول است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10710

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: