به قلم سید عماد حسینی؛

مصاف پایانی آمریکا و مقاومت در عراق

اندیشکده قدس؛ سخنگوی ائتلاف بین المللی در عراق اعلام کرد جابجایی نیروهای آمریکایی از پایگاه های نظامی موجود در این کشور فعلا در سطح 5200 نظامی باقی خواهد ماند.

این خبر بخشی از سلسله اطلاعاتی است که این روزها به شکل یک بمباران رسانه ای در مورد نوع حضور نظامی آمریکا در عراق در حال پمپاژ در افکار عمومی کرونا زده منطقه است.

در این بین اختلاف نظر شدیدی در رابطه با این جنجال هم وجود دارد که قابل تامل است برخی از کارشناسان آن را اطمینان بخش و ثبت پیروزی برای جریان مقاومت توصیف کرده اما تعداد دیگری از آن به عنوان سناریوی وحشتناکی که تمام منطقه را در بر خواهد گرفت و هم اکنون فازهای میانی آن را پشت سر می گذاریم توصیف می کنند.

به اعتقاد کارشناسان، دولت آمریکا در سایه هیاهوی جهانی شیوع کرونا که تمامی کشورهای منطقه و جهان را در گرداب خود فرو برده، رفتارهای مشکوکی را در عراق از خود نشان می دهد.

به باور این کارشناسان تمامی این اقدامات گرچه جنبه عقب نشینی و خروج نیرو دارد اما با نگاهی عمیق تر بی ارتباط با سامان دادن شرایط سیاسی عراق و تقویت جایگاه تاثیر گذار آمریکا در این کشور برای دوره آتی نیست.

اخبار منتشر شده در رسانه ها به ویژه رسانه های نزدیک به مراکز تصمیم گیری در کاخ سفید صحت این ادعا را تقویت می کند. روزنامه اسرائیلی جروزالیم پست در مقاله ای که روز یکشنبه ۱۰ فروردین منتشر کرد این اقدام واشنگتن را آماده سازی رینگ مبارزه آمریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران در صحنه عراق توصیف کرد.

این در حالی است که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی تاکید کرد پنتاگون برنامه های محرمانه ای برای افزایش جنگ علیه گروه های شبه نظامی شیعی (حشد شعبی) در عراق دارد.

در مقابل برخی از رسانه های عراقی به نقل از منابع خود ادعا کردند پرونده عراق به طور کامل در اختیار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) قرار گرفته و از این پس این سازمان مسئولیت کامل پیش برد برنامه های کلان آمریکا را در عراق به عهده خواهد داشت.

این اخبار در شرایطی اعلام می شوند که طی چند دوره گذشته شاهد ابراز نگرانی واشنگتن از شرایط و وضعیت نیروهایش در منطقه خاورمیانه بودیم.

گرچه تجربه ثابت کرده که نباید چندان اعتمادی به سخنان و ادعاهای مسئولین آمریکایی داشت اما خالی از لطف نیست که بدانیم مسئولین مختلف این کشور از جمله شخص دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بارها از این که دیگر خاورمیانه در اولویت واشنگتن قرار ندارد و از این پس نیازی به نفت منطقه خلیج فارس نیست، سخن به میان آورده اند.

به هر شکل این حقیقت که سفارت آمریکا به حالت شبه تعطیل درآمده و یا حضور نظامی آمریکا در این کشور هم در حال کاهش است را مرور زمان مشخص خواهد کرد.

ارتباط این تحرکات با شیوع کرونا هم با توجه به جهانی شدن این ویروس از یک سو و شرایط شبه کنترل شده این بیماری در عراق از سوی دیگر ، نمی تواند بهانه خوبی محسوب شود.

به اعتقاد کارشناسان امنیتی عراقی، تخلیه برخی از پایگاه های نظامی آمریکا به ویژه در منطقه غرب این کشور که محل تلاقی فعالیت محور مقاومت در سوریه و عراق محسوب می شود و همزمانی این اقدام با استقرار سامانه های پدافندی پاتریوت پرسش های زیادی را به همراه خود آورده است.

هم زمان شدن این رویدادها با مکلف شدن عدنان الزرفی به عنوان نخست وزیر عراق که با مخالفت تعداد زیادی از طیف های شیعه عراقی هم همراه شد در کنار تهدید به تکرار حملات هوایی و موشکی علیه گروه های حشد شعبی بر ابهامات این تحولات افزود.

در این بین عدنان الزرفی هم چند ساعت بعد از توئیتی در مورد ضرورت کمک به ایران برای مقابله با شیوع کرونا در این کشور از آنچه تقابل ایالات متحده با همسایه کشورش جمهوری اسلامی ایران و بازخوردهای منفی آن بر وضعیت سیاسی ، اقتصادی و امنیتی عراق سخن گفت تا به نوعی تحلیل روزنامه جروزالیم پست را تکرار کرده باشد.

گرچه تا به حال ابعاد کامل از این طرح آمریکایی هویدا نشده و مشخص نیست کاخ سفید از این هیاهوی گسترده رسانه ای تا کجا پیش خواهد رفت و این اقدامات تا چه حدی در تضاد با خواسته های مردم عراق است؟ اما عملکرد چند روز گذشته کاخ سفید نشان داد که عدنان الزرفی تنها یا حداقل یکی از آخرین برگ های برنده آن در قالب این پروژه است.

دولت آمریکا چه هدف گذاری برای این طرح خود ترسیم کرده و چرا در این شرایط کرونایی به شدت بر انجام آن اصرار دارد؟

آیا به دنبال جنگ روانی در کنار فشارهای بهداشتی و درمانی بر عراق و بقیه محور مقاومت است؟

آیا تخلیه پایگاه های آمریکایی در قالب آماده سازی برای یک تقابل و درگیری مستقیم با این محور است تا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ موفقیتی برای ارائه داشته باشد؟

آیا قرار است این موفقیت از طریق توافقی پسا کرونایی در منطقه تحقق پیدا کند؟

یا آنکه قرار است در اوج مشکل کرونایی منطقه شاهد موج گسترده ای از جنگ و درگیری ها باشیم.

این پرسش و پرسش های بسیاری دیگر را مرور زمان پاسخ خواهد داد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10631

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: