ضرورت عبرت آموزی حماس از سرنوشت فتح و ساف

اندیشکده قدس؛ کارشناسان معتقدند حذف مردم فلسطین از معادله درگیری با رژیم صهیونیستی از سوی ساف و تحمیل اراده ومطالبات گروهی بر مردم موجب انحراف در آن شده است و البته منفعل بودن جامعه فلسطین در مقابل تصمیمات و عملکردهای ساف نیز در شکل گیری این انحراف هم موثر بوده است.

مبارزات ملت فلسطین تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است. در دوره اشغال توسط انگلیس، رهبران مذهبی مانند شیخ شهید عزالدین القسام و محمد امین الحسینی نقش پررنگی در بسیج افکارعمومی علیه توطئه اشغال داشتند. در این دوران شاهد چندین قیام گسترده فلسطینیان علیه سیاست های اشغالگرانه انگلیس و جریان صهیونیسم هستیم هرچند این رهبران، عرصه میدان را هم رها نکرده و با تشکیل نیروهای مبارز علیه انگلیس و صهیونیست ها وارد جنگ نیز شدند.

از سال ۱۹۴۸ که رژیم صهیونیستی در سرزمین اشغالی فلسطین جعل و بر ملت فلسطین تحمیل شد، جریان های چپ بیش از سه دهه رهبری مبارزات را برعهده داشتند اما حضور مردم در مبارزات چندان دیده نمی شود.گروه های فلسطینی مبتنی بر تفکرات چپ افق اهداف مبارزاتی شان ضربه زدن به اشغالگران وطن بود و اساسا شکست اسرائیل و ازاد سازی وطن در مخیله آنها جایی نداشت و دقیقا به همین دلیل نقش مردم در تفکرات آنها جایی نداشت و همه تلاش می کردند تا با عملیات هایی که علیه اسرائیل انجام می دادند به نوعی در میان جامعه فلسطین اشتهار و محبوبیتی بیابیند.

اما در سال های پایانی دهه ۹۰ میلادی با ورود جریان های دینی مانند حماس و جهاد اسلامی به معادله فلسطین، شاهد خروج مبارزات از انحصار گروه ها و انتقال آن به سطح ملت فلسطین هستیم. در این دوران گروه های مقاومتی – دینی فلسطین جدای از تلاش برای تقویت بنیه نظامی خود هرگز از نقش مردم در مبارزات ضد اشغالگری غفلت نکردند و به همین دلیل شاهد حضور گسترده مردم در کنار اقدامات نظامی جریان های مقاومتی هستیم. حاصل این همبستگی ملی و جنبش های اسلامی فلسطین شکل گیری دو انتفاضه قدرتمند در فلسطین و عقب نشینی های متعدد رژیم صهیونیستی در حوزه ارضی(آزاد سازی غزه پس از اشغال ۳۸ ساله)، سیاسی پذیرش هویت فلسطینی و فلسطین (ایجاد نوعی دولت فلسطینی طی قرارداد اسلو)و ایدئولوژیکی ( گذر از ایده صهیونیسم اشغالی و صهیونیسم تسخیری) است.

جنبش فتح از زمان تاسیس در عرصه مبارزاتی اش روند رو به جلو داشت به همین دلیل نسبت به سایر جنبش های فلسطینی از محبوبیت بیشتری برخوردار بود. این محبوبیت به ویژه پس از نبرد الکرامه به اوج رسید. این درحالی بود که به گفته خالد الحسن از رهبران فتح در کنفرانس اقتصادی لندن، فتح از همان دهه اول تاسیس خود تماس هایی را با رژیم صهیونیستی در جهت رسیدن به یک توافق داشته است! اما به هرصورت در عملیات های فتح موجب گسترش محبوبیت آن شده و همین محبوبیت هم موجب شد تا در سازمان آزادی بخش فلسطین(ساف) که به پیشنهاد دین راسک معاون وزیر کشور وقت امریکا تشکیل شده بود! و رژیم های عربی بدون مراجعه به آراء مردم فلسطین این سازمان را تنها نماینده قانونی فلسطین به رسمیت شناختند! خیلی زود محوریت یافته و رهبریت آن را در اختیار بگیرد.

با شدت گرفتن انتفاضه اول ملت فلسطین، غرب و صهیونیست ها برای متوقف کردن این قیام گسترده مردمی، گفتگوها با ساف و در واقع فتح را شتاب دادند. این درحالی بود که این سازمان مشکوک وتوصیه شده امریکا وحمایت شده رژیم های عربی، نقش فراگیری در انتفاضه نداشت. به این ترتیب با ساف(فتح) توافق اسلو را امضاء کردند و انتفاضه اول از سوری رهبران دینی و حنبش های اسلامی برای پرهیز از شکل گیری اختلافات داخلی متوقف شد. به عبارت دیگر انتفاضه اول به نفع فتح و رژیم صهیونیستی مصادره شد.

با تشکیل خودگردانی فلسطین خیلی زود مشخص شد که ساف به عنوان پلیس اسرائیل تعریف شده است و بسیاری از مبارزان فلسطینی که در انتفاضه نقش پررنگی داشتند و یا همچنان اصرار به مخالفت و مقاومت علیه اسرائیل را داشتند بازداشت و بعضا به شهادت رساند. اما رهبران حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه های مقاومتی فلسطین برای پرهیز از برادر کشی نوعی مسامحه در مقابل رفتار خشونت بار ساف و عرفات را انتخاب کردند.

کارشناسان معتقدند رهبران ساف در سودای امارتی چون دیگر امرای عرب بودند و اسلو تشکیلات برآمده از آن را فرصتی بزرگ در تحقق این سودا می دیدند و به همین دلیل خود را در چارچوب مطالبات اسرائیل تعریف کردند و نهایتا بنده و برده اسرائیل شده و در روزهای اخیر رفتاری کاملا یکسان با اسرائیل در ارتباط با جامعه فلسطین از انها دیده می شود. بازداشت و قتل نزار بنات تنها به دلیل اعتراض به عملکرد خودگردانی و رهبران فتح و محمود عباس و نیز بازداشت و سرکوب گسترده فلسطینیان معترض به قتل نزار بنات و خواستار برگزاری انتخابات از سوی پلیس و نیروهای امنیتی تشکیلات فلسطینی با همکاری نیروهای امنیتی اسرائیل نشاندهنده تغییر ۱۸۰ درجه ای ساف وفتح از ارمان های تاسیسی است. جنبش هایی که برای ازادی وطن از اشغال و رهایی ملت فلسطین از شکنجه و آوارگی و تبعیض شکل گرفته بودند اکنون دست در دست دشمن علیه ملت خود نهاده اند.

این درحالی است که اگر نبود خون شهدای فلسطین مانند شیخ عزالدین القسام، دکتر فتحی شقاقی، شهدای انتفاضه فلسطین هرگز این جریان دگر دیسی داده در موقعیت کنونی قرار نمی گرفت. تسلیم شدن صهیونیست ها به اینکه هویت فلسطین و فلسطینی را بپذیرند تنها و تنها به برکت قیام ملت مسلمان فلسطین و خون پاک شهدای فلسطین بود اما ساف حقیقتا به این خون ها خیانت کرده و اکنون خود را در اِعداد دشمنان فلسطین تعریف کرده است. غافل از آنکه بر اساس وعده قران خون شهید و مظلوم تاثیر شگرفی در جهت تغییر معادله به ضر ظالمان دارد «وَمَنْ قُتِلَ مَظْلُومًا فَقَدْ جَعَلْنَا لِوَلِیِّهِ سُلْطَانًا».

کارشناسان معتقدند حذف مردم فلسطین از معادله درگیری با رژیم صهیونیستی از سوی ساف و تحمیل اراده ومطالبات گروهی بر مردم موجب انحراف در آن شده است و البته منفعل بودن جامعه فلسطین در مقابل تصمیمات و عملکردهای ساف نیز در شکل گیری این انحراف هم موثر بوده است« إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ».

تاریخ این دگردیسی جنبش های مبارزاتی (و البته نه ضرورتا جهادی)فلسطین یعنی گروه های تشکیل دهنده ساف و خصوصا فتح باید از سوی جنبش های اسلامی فلسطین مورد توجه عبرت آموز قرار گیرد و این گروه ها باید مراقب باشند که مردم فلسطین محور اصلی مبارزات ضد صهیونیستی هستند و آنها زمانی می توانند به موفقیت نزدیکتر شوند که رابطه ای همانند فتح با مردم یعنی یکطرفه و اقتدارگرایانه نداشته باشند. همچنین از کند کردن حرکت ماشین مجاهدت و به تعبیری عدول از عرصه جهاد به عرصه مبارزه که آغازی بر ورود بر عرصه سازشگری با دشمن است، پرهیز کنند. تاریخ نشان داده و تاریخ فتح و ساف هم نشان می دهد که اعتماد به دشمن و مذاکره با آن خصوصا دشمنی که وطن را در اشغال دارد و هیچ اراده ای برای پایان دادن به اشغال ندارد، اساسا بی نتیجه است و تنها دادن فرصت برای جنایات بیشتر به دشمن است.

جمهوری اسلامی ایران که برآمده از اراده انقلابی و اسلامی ملت ایران است در ۴۳ سال گذشته پیوسته در راستای آرمان هایش من جمله آرمان آزادی فلسطین و قدس شریف، ثابت قدم بوده و در شرایطی که فشارهای بسیار سنگینی را متحمل شده اما در ابعاد مختلف نظامی و اقتصادی رشد داشته و اکنون مرزهای امنیتی آن به هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای جغرافیای منتقل شده است. بی تردید عمل به تکلیف الهی و ثبات قدم در آن نصرت الهی یعنی موفقیت و پیروزی در هر عرصه ای را به دنبال دارد «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ».

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10659

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: