سرزمین فلسطین از بعد جغرافیایی چه اهیمتی برای صهیونیست‌ها دارد؟

اندیشکده قدس؛ سرزمین فلسطین به جهت آنکه نقطه اتصال قاره‌های اروپا، آسیا و آفریقا است لولای اتصال سه قاره نامیده می‌شود و می‌توان گفت موقعیت فلسطین از این بابت منحصر به فرد است.

دلایل عمده اهمیت این سرزمین بر چند وجهه مهم خلاصه می‌شود.

فلسطین بخشی از بلاد شام است که در جنوب باختری آن قرار دارد. فلسطین در منتهی‌الیه غرب قاره‌ی آسیا، در ساحل شرقی دریای مدیترانه و در تقاطع سه قاره‌ی بزرگ آسیا، اروپا و آفریقا واقع است. این موقعیت اهمیت فراوانی بدان بخشیده است. فلسطین در شمال خط استوا میان عرض ۳۰/۲۹ درجه و ۱۵/۳۳ درجه عرض شمالی و میان طول ۱۵/۳۴ درجه و ۴۰/۳۵ درجه‌ی شرقی قرار دارد.

این سرزمین به جهت آنکه نقطه اتصال قاره های اروپا، آسیا و آفریقا است لولای اتصال سه قاره نامیده می‌شود و می‌توان گفت موقعیت فلسطین از این بابت منحصر به فرد است. سرزمین فلسطین از شبه جزیره سینا با آفریقا و از قبرس با اروپا و همچنین با آسیا هم مرز است و این اولین دلیل اهمیت فلسطین است که در تعابیر جغرافیای سیاسی جهان بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

دلیل دیگر که بسیار اهمیت بیشتری دارد منطقه خلیج فارس است که به آن قلب خاورمیانه (Heart land) گفته می‌شود است چون ۲۵ درصد نفت و گاز جهان از اینجا تأمین می‌شود و آنگونه که تخمین زده شده تا سال ۲۰۳۰ میلادی این میزان به ۶۵ درصد می‌رسد. عمده مصرف کننده های نفت خلیج فارس یا در شرق؛ چین و ژاپن؛ یا اروپا و آمریکا هستند. نفت و گاز از تنگه هرمز عبور می‌کند از دریای عمان وارد خلیج عدن می‌شود و راهی جز عبور از “تنگه باب المندب” ندارد و سپس وارد دریای سرخ و از کانال سوئز به مدیترانه می‌رود و از آنجا روانه مقصد می‌شود. فلسطین سر راه انتقال نفت که به آن “خون تمدن صنعتی” می گویند است و بالطبع کشوری که در این منطقه باشد در واقع می‌تواند این گذرگاه نفتی را کنترل کند.

سومین دلیل در تبیین اهمیت سرزمین اشغال شده فلسطین توسط رژیم اشغالگر قدس، غربی بودن فرهنگ و تمدن اسرائیل در کل منطقه خاورمیانه است که با الگوهای غربی مطابقت دارد. در حقیقت اسرائیل نماینده قابل اعتماد غربی‌ها در خاورمیانه است چون تشکیل دهندگان اسرائیل مهاجران اروپا و آمریکا هستند.

دلیل پر اهمیت دیگر؛ شهر بیت المقدس (واژه ای عربی)، یا اورشلیم (واژه ای عبری)، یا جروسلام ( Jerusalem) واژه ای لاتین است چرا که این منطقه از لحاظ فرهنگی و مذهبی برای سه دین یهود، مسحیت و اسلام بسیار حائز اهمیت است. وسط این شهر تپه ای وجود دارد که مجموعه بزرگی از مکان های مذهبی و تاریخی این سه دین ابراهیمی آنجا واقع است. این منطقه محل تولد ادیان ابراهیمی جهان است و تصرف این منطقه یعنی در کانون توجه بودن تمام متدین به ادیان ابراهیمی در جهان .

ضمن اینکه با بررسی تحولات و درگیری‌های ایجاد شده در منطقه خاورمیانه در طول تاریخ، درمی یابیم که یکی از علل مهم تحولات این منطقه تاریخی یعنی سرزمین فلسطین، وجود بیت المقدس در آن بوده و از این رو، مراحلی از تاریخ گذشته سرزمین فلسطین، عرصه نزاع و کشمکش هایی بر سر دستیابی به حاکمیت بر بیت المقدس بوده است.

یکی دیگر از وجوه قابل اهمیت این سرزمین برای اسرائیل از منظر جغرافیایی مساحت بلندی‌های جولان است.

محافل تصمیم گیری اسرائیل بلندی‌های جولان را موقعیتی راهبردی برای خود می‌دانند، این موضوع را از نظر نظامی نیز می‌توان تطابق داد، چرا که با وجود چین خوردگی‌ها و بلندی‌های موجود در این منطقه بخش‌های زیادی از فلسطین اشغالی در زیر تسلط آن قرار دارد، علاوه بر اینکه این منطقه از اهمیت آبی برای اسرائیل برخوردار است و می‌دانید که صهیونیست‌ها تا چه اندازه به آب اهمیت می‌دهند، این را از کنگره اول صهیونیست‌ها در شهر پازل سوئیس در آگوست سال ۱۸۹۷ می‌توان قهمید که در آنجا تاکید شد که بدون آب دولت یهودی امکان تحقق نخواهد داشت.

آنچه قابل درک بوده این است که رقابت برای دستیابی و تسلط بر سرزمینی خاص به لحاظ موقعیت جغرافیایی بسیار قابل اهمیت است که البته سرزمین فلسطین به لحاظ ساختار جغرافیایی خاص خود برای رژیم صهیونیستی اهمیت دارد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10579

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: