رژیم صهیونیستی و چالشی به نام آتش سوزی

اندیشکده قدس؛ آتش سوزي جنگل هاي منطقه شرقي حيفا ( جبل الكرمل ) رژيم صهيونيستي را به بحث هاي سياسي زيادي كشانده است. اين اتش سوزي كه بزرگترين آتش سوزي در فلسطين اشغالي طي يك قرن اخير محسوب مي شود، از شرق حيفا تا جنوب ناصره و تا غرب بيسان امتداد داشته است و دهها كيلومتر مربع از جنگل ها را به خاكستر تبديل كرده است.

در این آتش سوزی بخش هایی از شهرک های ویلایی اطراف این جنگل ها هم به طور کامل سوختند و تا کنون دهها هزار نفر از صهیونیست ها ناگزیر به تخلیه این مناطق شده اند.مسئولان رژیم صهیونیستی زیان و خسارات ناشی از این آتش سوزی را بیش از نیم میلیارد دلار برآورد کرده اند و با توجه به ناتوانی اسرائیل در مهار این آتش پیش بینی می شود که میزان خسارات افزایش نیز یابد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اعتراف به ناتوانی این رژیم در مهار این آتش سوزی، از کشورهای خارجی درخواست کمک کرده است که تاکنون کشورهای یونان، قبرس، ترکیه، ایتالیا و مصر پذیرفته اند که آتش نشانان خود را برای مهار این آتش سوزی به فلسطین اشغالی اعزام کنند. همچنین دولت ایالات متحده امریکا نیز اعلام کرده است که یک سوپر تانکر غول پیکر هوایی را به فلسطین اشغالی ارسال کند تا در عملیات خاموش سازی این آتش مشارکت داشته باشد.این اتش سوزی بیش از یک هفته است که ادامه دارد و ناتوانی رژیم صهیونیستی در مهار آن، اعتراضات گسترده ای را به وجود آورده است. بسیاری از تحلیلگران صهیونیستی بر این باورند که این آتش سوزی کمبودهای اصلی نظام صهیونیستی را آشکار ساخته است و نشان داد که تا چه پایه رژیم صهیونیستی آسیب پذیر است. این افراد معتقدند که اسرائیل توان لازم در مدیریت بحران را ندارد.

یکی از احتمالات مطرح درگیری و جنگ با حزب الله لبنان و یا مقاومت اسلامی در غزه است و اینکه از سوی حزب الله و مقاومت در غزه به این مناطق موشک شلیک شود که می تواند موجبات بروزآتش سوزی گسترده ای را نیز فراهم کند. پس اگر دولت صهیونیستی اکنون توان خاموش سازی این آتش را ندارد، بنابر این تردیدی نیست که دولت فاقد آمادگی لازم برای جنگ با لبنان و یا غزه است. این واقعیت با اظهارات مسئولان رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه آمادگی جنگ با مقاومت اسلامی لبنان و یا غزه را دارند، کاملا مغایر است.این حادثه نشان داد که بسیاری از مانورهای تخلیه جمعیت در صورت وقوع جنگ احتمالی ناکارآمد بوده و در این موضوع این رژیم با کمبودهای جدی روبرو است.

در این آتش سوزی صهیونیست ها در تخلیه شهرک های ویلایی اطراف مناطق دچار آتش سوزی، فاقد برنامه واقعی برای اسکان آوارگان آتش سوزی بودند.حادثه آتش سوزی آسیب پذیری بالای رژیم صهیونیستی را نشان داد که نتانیاهو ناچار شد برای برهم زدن صحنه، احتمال عمدی بودن اتش سوزی را مطرح کند و در یک رفتار کاملا نژاد پرستانه فلسطینیان را متهم به آتش افروزی کرد و در ادامه آن از سیستم قضایی اسرائیل درخواست کرد که آتش افروزان را تروریست دانسته و به اشد مجازات محکوم شان کند. این رفتار نتانیاهو نشان داد که نخست‌وزیر اسرائیل با مهارت خاص بر این ناکارآمدی دولت خود سرپوش گذاشته و نگاه نژاد پرستانه خود را در این بعد نیز نمایان ساخته است. همین امر موجب شد که تاکنون ۸ فلسطینی به اتهام تشویق به آتش افروزی در شبکه های اجتماعی بازداشت شوند. در حالی که بخشی از این آتش سوزی به شهرهای فلسطینی نشین ام افهم و ناصره نیز کشیده شده و بسیاری از خانه های فلسطینی ها هم گرفتار آتش شده اند.

افراد بازداشت شده بر این اساس متهم شده اند که در شبکه های اجتماعی از آتش سوزی اظهار خوشحالی کرده یا از آن به عنوان خشم خدا بر اشغالگران تعبیر کرده اند. رژیم صهیونیستی با بازداشت این افراد در واقع حجم بسیار محدود آزادی برای جامعه فلسطینی را نشان داده است.طرح این نگاه نژاد پرستانه از سوی نخست وزیر اسرائیل می تواند به افزایش فشارها و حملات خشونت بار علیه شهروندان فلسطینی منجر شود که در این ارتباط بعضی از حاخام های یهودی فتوای کشتن فلسطینی‌ها را به به بهانه آتش سوزی داده اند و یا افیگدور لیبرمن، وزیر جنگ این رژیم از شتاب در ساخت شهرک های جدید صهیونیست نشین به بهانه این آتش سوزی سخن رانده است. این همه نشان می دهد که صهیونیست ها به دنبال آن هستند که با سیاسی کردن این آتش سوزی که در مهار آن ناتوان بوده اند، برای پیگیری برنامه های اشغالگرانه خود، فرصت های جدیدی را تعریف کنند.

جمعیت دفاع از ملت فلسطین

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10594

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: