به قلم حسین کربلایی؛

دولت عمیق جهانی

اندیشکده قدس؛ واژه دولت عمیق از جمله مفاهیم سیاسی جدیدی است که در درک رفتار و جهت گیری دولتها در دو دهه اخیر مورد استفاده قرار گرفته است.

دانشمندان سیاسی در تحلیل عملکرد دولتها مشاهده کردند که علیرغم تغییر احزاب حاکم، اشخاص و دولتها اما رفتار اصلی نظام ها از ثبات قابل توجهی برخوردار است و این مساله آنها را به فرض وجود متغیر جدیدی کشاند که آن را دولت عمیق نامیدند. دولت عمیق ساختار پنهانی  است که پشت پرده قدرت قرار دارد و عمده رفتار و سیاست های کلان دولت را شکل می دهد اما نه مسئولیت به گردن می گیرد و نه از سوی پارلمان با رای عدم اعتماد مواجه می شود. برخی از تحلیلگران بر این باورند که این دولت عمیق مهمترین آفت نظامهای دمکراتیک و مردم سالار است که مشارکت مردم را خنثی و انتخاب آنان را صوری کرده و تاثیر آن را تا حد زیادی کاهش داده است. این شکل از ساختار پنهان دولتها عملا فرآیند دمکراسی را با بن بست جدی مواجه و عملا استبداد را به گونه مدرنی باز تولید کرده است. آنچه این پدیده را نگران کننده می سازد اینکه به طور موازی  در کل جهان نیز پدیده ای تحت عنوان دولت عمیق جهانی شکل گرفته که بر پایه مجموعه محدودی از خاندانهای ثروتمند و مؤثر فعالیت می کند و پدیده دولتهای عمیق ملی را تقویت می نماید. در این مقاله و در ادامه فهم دقیق هرم جهانی قدرت به شناخت خاندانهای مؤثر در این فرآیند می پردازیم. گفته می شود که تعداد محدودی از خاندان های مهم جهانی مدیریت سیاسی و اقتصادی جهان را در دست دارند و فرآیند جهانی سازی را مدیریت می کنند و تلاش دارند تا هرگونه مقاومت در برابر دیکتاتوری چند جانبه و جاه طلبی آنها را با انواع تهدیدها و تحریمها و یا حتی جنگ مهار و سرکوب سازند.این خانواده های ثروتمند بر خلاف سرمایه داران نو کیسه هرگز ثروت خود را اعلام نمی کنند و تلاش دارند به دور از هیاهو سلطه خود را گسترش دهند. مهمترین خاندانهای متشکل دولت عمیق جهانی عبارت اند از:

۱- خانواده لرد: این خانواده در قرن ۱۶ به امریکا مهاجرت کرده و از آن زمان تاکنون در مراکز کلیدی قدرت ایالات متحد امریکا نفوذ فوق العاده ای دارد. عمده اعضای این خاندان عضو محفل “جمجمه و دو استخوان” هستند که از محافل فراماسونری و ایلومیناتی تاثیر پذیرفته اند. این خاندان تلاش می کند کل ذخیره پولی جهان را کنترل نماید واسکناس هایی که خاندان بارون راکفلر چاپ می کند با ارز معامله می کند. ونستون لرد یکی از اعضای این خانواده است که ریاست سابق بنیاد راکفلر را بر عهده داشت. خانواده لرد در بازارهای خرید و فروش ارز بین المللی حرف اول را می زنند و معتقدند که زر و پول پایه اصلی قدرت است که باید در انحصار آنها باقی بماند. گفته می شود ارز دیجیتال که در چند دهه اخیر به عنوان پول بین المللی جدید در بازار جهانی ظهور کرده از سوی آنها مدیریت و قیمت گذاری می شود و تلاش دارند آن را پایه دولت عمیق جهانی خود قرار دهند.

۲- خانواده آستور: این خاندان مؤسسه سلطنتی روابط بین المللی را در انگلیس بنیان گذاری کردند. در اسناد رسمی، این مؤسسه به عنوان یک مؤسسه خیریه ثبت شده است که فعالیت نیکوکارانه انجام می دهد ولی فعالیت آن نشان دهنده رویکردهای متفاوتی است. این بنیاد که تحت عنوان چتم هاوس معروف است عملکرد حکومت ها را طبق خواست خاندانهای قدرت انگلیسی و جهانی هدایت می کند. این مؤسسه در ظاهر کار واسطه گری و مشاوره انجام می دهد و همزمان با مؤسسه بورسیه رویدز که بنیانگذارش سیسیل رویدز است، همکاری نزدیکی دارد.

این بنیاد به اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان سراسر جهان می پردازد که یکی از این دانشجویان بیل کلینتون است که در دهه نود قرن گذشته میلادی به ریاست جمهوری امریکا نائل آمد. زیر سایه این بورس ها که با همکاری دانشگاه آکسفورد انجام می گیرد، تعیین می شود که چه کسی باید و در کجا وارد گردونه قدرت را گردد و برای دولت عمیق جهانی چه آموزشها و نظریه پردازیهایی باید مطرح شود. آنطور که گفته می شود خانواده آستور بیشتر فعالیتهای خود را در زمینه تجارت مواد مخدر متمرکز کرده است و سرویسهای اطلاعاتی سیا و موساد امریکا و اسرائیل به این بنیاد کمکهای بسیاری ارائه می دهند.

۳- خاندان باندی: این خاندان در قرن ۱۶ میلادی از اروپا  به امریکا مهاجرت کردند. این خانواده با خاندانهای دیگر جمجمه و دو استخوان همکاری مخفی داشته که آنها به نوبه خود در اداره دولت امریکا نقش مهمی ایفا می کنند. آروی هالستر باندی یکی از معروف ترین شخصت های این خاندان در حکومت های امریکاست که در پست هایی مانند مشاور چند رئیس جمهور و وزیر خزانه داری و جنگ امریکا را بر عهده داشت.

همچنین در پروژه ساخت بمب هسته ای در جنگ دوم جهانی و پروژه منهتن نقش مهمی ایفا کرد و  با اینکه این خانواده در رشته های اقتصادی متنوعی فعالیت دارند اما عمده فعالیت آنها در زمینه مشورت دادن متمرکز است و اکثر شرکت های مشورتی بین المللی به این خاندان تعلق دارد.

۴- خانواده کالینز: خاندان قدیمی است که از انگلیس به امریکا مهاجرت کرده و عضو محفلی به نام آتش جهنم هستند. اعضای این محفل عمدتا نقش های کلیدی در دولت های انگلیس و ایالات متحده ایفا می کنند. این خانواده تلاش می کند با باورهای شیطان پرستی افراد دیگر را تحت تاثیر قرار دهد و آنها را به برده ای برای خود تبدیل کند. این خانواده سازمان ایلومیناتی را اداره می کنند.

به عنوان مثال در یکی از مراسم ایلومیناتی بزرگان این خاندان به نه زن عریان نشان شوالیه مقدس دادند که اساسا طراح اینگونه مراسم شیطانی بودند. آنطوری که گفته می شد اعضای سازمان ایلومیناتی از رؤسای ایالات متحده و نخست وزیران انگلیس ، عمده وزرای امریکایی و انگلیسی و لردها و شاهزاده ها تشکیل می شود.

۵- خانواده دو پونت: ممکن است این اولین بار است که نام خانواده دو پونت را می شنوید. فعالیت این خانواده بر صنایع شیمی متمرکز است و تقریبا خانه ای نیست که از محصولات خانگی این خاندان با مارک های مختلف استفاده نمی کند. این خانواده از یخچال فریزر و تلویزیون گرفته تا محصولات مختلف آشپزخانه تولید می کند. همچنین این خانواده بخش  وسیعی از صنایع باروت و مواد منفجره را در انحصار دارد و اولین کارخانه باروت در امریکا از سوی این خاندان تاسیس شد. پییر ساموئل دو پونت که در سال ۱۹۷۷به امریکا مهاجرت کرد یکی از اعضای اصلی مجموعه ایلومیناتی است که با افرادی مانند توماس جفرسن رئیس جمهور امریکا همکاری نزدیکی داشت و تامین کننده باروت امریکا را تا کنون در انحصار دارد. خانواده دو پونت مانند خانواده های فریدمن پاستور، راکفلرر، چیلر و راسل در زمینه تجارت بین المللی مواد مخدر فعالیت می کنند و از این فعالیت های کثیف پولهای هنگفتی به دست می آورند. خانواده دو پونت در جریان جنگ دوم جهانی عمده باروت و مواد منفجره دولت المان به رهبری آدولف هیتلر رهبر نازی این کشور را تامین می کرد.

۶-خانواده فریمن: اعضای خانواده فریمن هم مانند اعضای خانواده باندی در ساختار دولت ایالات متحده امریکا رخنه زیادی کرده و با سمت های مشورتی می کوشند سیاستهای دولت عمیق جهانی را دنبال کنند. گیلور فریمن یکی از معروفترین افراد این خاندان به رئیس جمهور و کنگره امریکا پیشنهاد یا به عبارت دقیق تر دستور می داد و سیاست هایی را نیز مطرح می ساخت و کسی پی نمی برد که این مشورتها، دستور خاندانهای ثروت و قدرت به مجریان حکومتی است. دولتمردان برای سرپوش گذاشتن بر این حقیقت به همه تلقین می کنند که اینها سیاست های دولت است که بر پایه منافع ملی اتخاذ می شود. گیلور یکی از شخصیت های فرقه زیون بود که در امریکا و اسرائیل نفوذ فوق العاده دارند.

۷- خانواده هابسبورگ: از اتوفون هابسبورگ به عنوان مهمترین مهره این خاندان در اروپا نام برده می شود. او پسر امپراتور اتریش بود و به علت نفوذ زیادی که داشت از وین کل اروپا را مدیریت می کرد.

این خاندان از جمله خانواده هایی است که تاریخ را شکل داده و عقیده ای را وارد دین مسیحیت کردند که هیچ سنخیتی با این دین ندارد. بر اساس این عقیده حضرت عیسی (ع) پس از اینکه از داستان به صلیب کشیده شدن نجات یافت زن و بچه اش را برداشته و به فرانسه فرار کرده و با خانواده میرو ونجیها وصلت کرده و نسلش تاکنون ادامه دارد و به همین دلیل این خانواده که خود را حافظ نسل و میراث حضرت عیسی(ع) می داند  به صومعه زیون پناه برده و به عنوان یک نهاد نیکوکاری فعالیت می کند. این خانواده برای حفظ موجودیت خود بسته عمل می کند و بیشتر ازدواجهایش فامیلی است و به همین علت در ادبیات علم پزشکی جدید بیماری چانه هابسبورگ به عنوان یک اصطلاحی مطرح است که برای چانه انحصاری افراد این خاندان اطلاق می گردد.

 ۸- خانواده مورگان: در دهه اول قرن نوزدهم میلادی پس از خانواده روچیلد یکی از بزرگترین خاندانهای ارائه خدمات مالی بود. این خانواده در ایالات متحد امریکا علاوه بر بانکداری در زمینه های انرژی، حمل و نقل، صنایع دفاعی و تکنولوژی فضا فعالیت دارد. گفته می شود که خانواده مورگان دو قرن است که به سیاستهای ایالات متحده امریکا سمت و سو می دهد و مانند خاندان های روچیلد و راکفلر کنترل همه بانکهای دنیا را دارند. خانواده مورگان در جریان جنگ داخلی امریکا همه …. ارتش را به قیمت سه و نیم دلار فروخت و پنج هزار عدد تفنگ خرید و بعدا گفته شد که این تفنگ های خراب را به قیمت بیست و دو و نیم دلار به یکی از فرماندهان دولتی فروخت . فرمانده که فهمیده بود این تفنگ ها معیوب اند از پرداخت پول خودداری کرد و علیه خانواده مورگان به دادگاه شکایت کرد ولی خانواده متنفذ مورگان علاوه بر این کار متقلبانه خود نه تنها از فرمانده پول تفنگ ها را گرفت که غرامت نیز دریافت کرد.

خانواده مورگان همچنان مطرح ترین مالکان بانکی در امریکا هستند که نه تنها در ایالات متحده  که در اروپا و بقیه کشورهای جهان نیز شعبه دارد. این خانواده به محفل جمجمه و دو استخوان کمک های زیادی می کند و در گسترش تفکرهای فرماسیونری و ایلومیناتی فعالیت زیادی دارند.

۹– خانواده اوپنهایمر: نیکولاس اوپنهایمر معروف ترین شخصیت این خاندان است که از مؤسسان فرقه فرماسیونری افریقای جنوبی است که نامش ایلومیناتی است. پدرش هری اوپنهایمر سلطان الماس افریقای جنوبی و رودیزیای سابق بود و ثروت بسیار زیادی برای پسرش نیکولاس به ارث گذاشت. بخشی از ذخایر الماس جهان مال این خانواده است و نیکولاس صاحب سهام بسیاری از معادن سنگهای قیمتی و طلای جهان است. اوپنهایمر با سرویسهای اطلاعاتی به ویژه موساد ارتباط نزدیکی دارد و با این زد و بندها به غارت سنگهای قیمتی قاره افریقا می پردازد.

۱۰-خانواده ورورگ: این خاندان ثروتمند در عرصه بانکداری و بورس فعالیت دارد و حامی اصلی آن خاندان روچیلد است. این خانواده از طریق بانکداری بورس های بین المللی را مدیریت می کنند. وقتی انگلیس با فرانسه وارد جنگ شد، این خانواده با خاندان روچیلد یک پروژه را به اجرا در آوردند. انگلیسی که در حال شکست بود با تبانی این دو خانواده شایع شد که به عنوان پیروز مطرح گردد. مردم انگلیس به تصور پیروزی کشورشان سهام زیادی از بورس خریداری کردند ولی بعدا که خبر شکست انگلیس آمد مردم با زیان هنگفت سهام را در معرض فروش قرار دادند و این خانواده به قیمت مفت همه این سهام ها را تصاحب کرد. این واقعه همچنان مانند سپتامبر سیاه در تاریخ و اذهان مردم انگلیس نقش بسته است. این خانواده مانند دیگر خانواده های قدرت و ثروت گذشته تاریکی دارند و از راه های نادرست ثروت زیادی به دست آورده است.

۱۱- خانواده راسل: این خانواده در گذشته در تجارت مواد مخدر و برده داری فعالیت داشت. این خانواده در محفل جمجمه و دو استخوان فعال است و جزو بنیانگذاران شاهدان یهوه اند. ژنرال راسل از سرشناسان این خاندان است که با سازمان ایلومیناتی ارتباط داشته است و از عقاید آنها تاثیر پذیرفته است. خاندان راسل مقبره ویژه ای دارند و مردگان خود را به شیوه خاصی دفن می کنند. بسیاری از آیین های به صورت مخفی  در قبرستان انجام می گیرد.

۱۲- خانواده راکفلر: این خانواده با روچیلد در راس هرم قرار دارند. وقتی به عملکرد این خانواده دقت کنیم در می یابیم که اینها اوامر شیطان را اجرا می کنند. دیوید راکفلر که بزرگ این خاندان است در چند سال پیش فوت کرد و صنعت نفت جهان در اختیار او قرار داشت. خانواده راکفلر در کنار روچیلدها در بازار سرمایه و بانکذاری به جاهای مهمی رسیند. دیوید راکفلر در اکثر مواقع دست راست و مشاور رؤسای امریکا بود. او بزرگترین سهامدار شرکت نفتی استاندارد اویل بود. او همچنین اکثر سهام بانک چیس منهتن و سیتی که یکی از بزرگترین بانهای جهان است در تملک او بود. درآمد استاندارد اویل از درآمد بسیاری از دولتهای جهان بیشتر است. پدران این خاندان این تجارت را از فروش لباسهای قدیمی و سکه های عتیقه شروع کرده بودند و به اینجا رسیدند. بانک راکفلر سالانه چندین تریلیارد دلار پول در گردش به ثبت رسانده است. راکفلرها بنیاد خیریه ای با مبلغی بیش یک میلیارد تاسیس کردند که شعارش فعالیت برای زندگی بهتر بشر در سراسر جهان است اما گفته می شود که فعالیتهای محرمانه این بنیاد زیاد است و این بنیاد پوششی برای پولشویی و فرار از مالیات است.

۱۳ – خانواده روچیلد: این خانواده نمونه اعلای خاندانهای ثروت و قدرت که نه تنها تاریخ غرب را تغییر داد که تاریخ جهان را نیز دگرگون ساخت. نام این خاندان از سال ۱۵۰۰ میلادی در آلمان به عنوان یک خانواده مهم و موثر مطرح شد و یکی از نمونه های فرآیند پولداری و گسترش تاثیرگذاری یک خاندان را نمایان می سازد. این خانواده یهودی تبار با مهاجرت به انگلیس و با کسب جایگاه اقتصادی به معروف ترین خاندان ثروتمند جهان تبدیل شد. البته ثروت این خانواده به تدریج کاهش یافت  و میان تعداد زیادی از ورثه تقسیم شد اما همچنان ثروت این خانواده و تاثیرگذاری آن زبانزد عام و خاص است. اعضای این خانواده هنوز هم فعالیت‌های گستردهٔ اقتصادی در زمینه‌هایی چون بانکداری، استخراج نفت و معدن، کشاورزی، شراب‌ سازی دارند. پنج نسل از شاخه اتریشی این خانواده، توسط امپراتور هابزبورگ فرانسیس دوم به مقام اشرافیت رسیدند. شاخه دیگر این خانواده، به اشرافیت انگلیسی رسید. روش کار روچیلدها این بود که چند برادر در چند مرکز مالی اروپا  فعالیت‌های موازی و مکمل شروع کردند. این شیوه توسط بقیه خانوادهای بانکدار یهودی تقلید شد، مانند خانواده بیشفهایم‌ها، پریرزها، سلیگمان‌ها، لازاردها و غیره. از این رو بانکداران یهودی قدرت زیادی در اواسط و اواخر قرن ۱۹در غرب به دست آوردند و رئیس تمامی آن‌ها خانواده روچیلد بود. این خانواده مؤسس ایلومیناتی است و همچنان در راس آن قرار دارد. میر روچیلد ثروت خانوادگی را با ترتیب دادن ازدواج‌هایی از پیش تعیین شده، در خانواده نگه می‌داشت، ولی از قرن ۱۹ تمامی روچیلدها شروع به ازدواج با غیرخودی نمودند. این ازدواج‌ها بیشتر با خانواده‌های اشرافی یا بانکداری دیگر بود. پنج پسر میر روتشیلد که در اروپا پخش شدند عبارت بودند از

-امشال میر شایمر (۱۷۷۳-۱۸۵۵) در فرانکفورت المان مستقر شد

-سالوموند میر روچیلد  (۱۷۷۴-۱۸۳۶)  در وین اتریش مستقر شد

-سالومون میر روچیلذ (۱۷۷۴-۱۸۵۵) در لندن انگلیس مستقر شد

– جاکوب میر روچیلد (۱۷۹۲-۱۸۶۸) در پاریس فرانسه مستقر شد

– کالمان میر روچیلد( ۱۷۸۸-۱۸۵۵) در ناپل ایتالیا مستقر شد

خانواده روچیلد ثروت بسیار زیادی از جنگ‌های ناپلئون به دست آورد. از سال ۱۸۱۳ تا ۱۸۱۵ ناتان میر روچیلد به تنهایی مخارج جنگ ارتش  بریتانیا را تأمین می‌کرد. در سال ۱۸۱۵، روچیلد ۹٫۸ میلیون پوند (معادل ۶٫۵۸ میلیارد پوند به پول امروزی) به صورت قرض به متحدان انگلستان داد. با همکاری همه برادران، خانواده روچیلد موفق شد، شبکه بزرگی از مأمورین، باربرها وسیستم  پست ایجاد کند، تا به واسطه آن، اخبار سیاسی و اقتصادی را زودتر از بقیه به دست آورده و از رقبای خود پیش باشد. در این زمان ارزش روچیلدها برای حکومت انگلستان فزونی یافت.

این شبکه به ناتان اجازه داد تا خبر پیروزی بریتانیا را در جنگ واترلو را یک روز کامل قبل از پیام‌آور دولتی به دست آورد. مهمترین فکر ناتان این بود که از این اطلاع چگونه پول بیشتری به دست آورد. او خبر را به دولت نداد. ناتان شروع به فروختن سهام دولتی خود کرد، که باعث ایجاد ترس در بورس و کاهش شدید قیمت سهام شد. سهامداران به پیروی از این سرمایه ‌دار بزرگ و کار کشته، سهام‌ های خود را فروختند و پس از اینکه قیمت سهام به پایین‌ ترین حد خود رسید، ناتان روچیلد همهٔ سهام‌های افراد دیگر را خریداری کرد و موفق شد که رقبای خود را از صحنه به در کند. روز بعد با پخش شدن خبر پیروزی انگلستان ارزش سهام مجدداً به مقدار قبلی خود بازگشت و با اینکار به ازای نابودی بسیاری از سرمایه ‌داران انگلیسی خود را به ثروت هنگفتی رساند. او چنان قدرتی به دست آورد که در سال ۱۸۲۵ توانست به قدر کافی سکه به بانک انگلستان بدهد که از بحران نقدینگی جلوگیری کند.

نام روچیلد با ثروت بیش از حد عجین شده‌است. این خانواده دارای تابلوهای هنری بینظیر، کاخ‌های بیشمار و فعالیت‌های اجتماعی است. تا پایان قرن ۱۹ این خانواده ۴۱ قصر ساخت، که تا آن زمان معادل آن دیده نشده بود. نخست ‌وزیر آینده انگلستان لوید جورج در سال ۱۹۰۹ ادعا کرد، که لرد ناتان روچیلد قوی‌ ترین مرد انگلستان است. دو شاخه این خانواده در فرانسه وجود دارد. اولین جیمز مایر د روچیلد (۱۷۹۲–۱۸۶۸) بود که شرکت برادران د روتشیلد را در پاریس ایجاد کرد. بعد از جنگ‌های ناپلئون او نقش مهمی در تعیین منابع مالی  داشت، که به فرانسه کمک کرد، یک قدرت صنعتی شود. از ۱۹۹۷ بارون بنجامین د روچیلد رئیس این گروه‌ شد. گروه دارای ۱۰۰ میلیارد یورو ثروت و مالک زمین‌های تولید شراب زیادی در فرانسه، استرالیا و آفریقای جنوبی. شاخه دوم فرانسوی توسط ناتانیل د روچیلد (۱۸۱۲–۱۸۷۰) که چهارمین پسر ناتان میر روتشیلد (۱۷۷۷–۱۸۳۶) بود، ایجاد شد. در وین، سالومون میر روچیلد بانکی در ۱۸۲۰ ایجاد کرد و خانواده دارای ثروت و قدرت زیادی بود. بحران اقتصادی  ۱۹۲۹ مشکلاتی ایجاد کرد و بارون لوئیس فون روتشیلد تلاش کرد، که کردیت انشتالت را نجات دهد. در زمان جنگ جهانی دوم آن‌ها مجبور به تخلیه دارایی‌های خود و فرار از کشور شدند. کاخ روچیلد توسط نازی‌ها ضبط و نابود شد. تمامی افراد خانواده از دست نازی‌ها فرار کردند و بعضی به ایالات متحده رفتند.

بیشتر آن‌ها بعد از اتمام جنگ به اروپا بازگشتند. در سال ۱۹۹۹ دولت اتریش قبول کرد، که ۲۵۰ اثر هنری را بازگرداند که توسط نازی‌ها ضبط شده بود و بعد از آن به موزه منتقل شده بود. بانک سی.ام. د روچیلد و فیگلی وام‌های زیادی به واتیکان و شاهان ناپل، پارما و توسکانی داد. ولی با تغییرات سیاست‌های اقتصادی در سال ۱۸۳۰ سود بانک کاهش پیدا کرد. اتحاد ایتالیا در سال ۱۸۶۱ و کاهش قدرت اشراف ایتالیا که مشتری اصلی روچیلدها بودند، باعث تعطیلی بانک شعبه ناپل شد. ولی در قرن ۱۹ خانواده روچیلد رابطه قوی با بانک واتیکان برقرار کرد. این ارتباط بین این خانواده و واتیکان تا قرن بیستم  ادامه یافت. در سال ۱۸۳۲ وقتی پاپ گرگوری شانزدهم با کارل فون روچیلد ملاقات کرد، اطرافیان پاپ شوکه شدند، وقتی که از روچیلد خواسته نشد دست پاپ را ببوسد. کاری که تمام ملاقات کنندگان پاپ از جمله شاهان مجبور به آن بودند.

فعالیت‌های سیاسی خانواده به صورت یک‌دست نبود. بعضی از روچیلدها از صهیونیسم طرفداری می ‌کردند، ولی بعضی دیگر حتی با تشکیل کشور یهودی مخالف بودند.در سال ۱۹۱۷ والتر روچیلد، بارون دوم روچیلد مخاطب اعلامیه بالفور بود، که زمینه ایجاد رژیم اسرائیل گردید. بعد از مرگ جیمز جاکوب د روچیلد در سال ۱۸۶۸، آلفونس روچیلد پسر بزرگ او، کنترل بانک خانوادگی را در دست گرفت. او یکی از طرفداران سرسخت از اسرائیل بود. آرشیوهای خانوادگی نشان می‌دهد که در سال ۱۸۷۰ سالانه ۵۰۰٫۰۰۰ فرانک به اتحادیه جهانی آلیانتس کمک کرده‌است. بارون ادموند جیمز د روچیلد؛ پسر کوچک جیمز جاکوب روچیلد یکی از کمک‌ کنندگان به اولین مهاجران یهودی به فلسطین بود که آنها را در  زمین‌هایی اسکان داد که  از زمین‌داران عثمانی خریداری کرده بو. در سال ۱۹۲۴ او اتحاد مهاجرت یهودی به فلسطین را تشکیل داد و بیش از ۱۲۵٫۰۰۰ هکتار زمین از فئودالها خرید. در تل‌آویو و در شهرهای دیگری نظیر متولا، زیخرون و یاکو، خیابان هایی به نام او نامگذاری شده است. پارکی در پاریس پارک ادموند د روچیلد نام دارد. روچیلدها نقش مهمی در ساختار دولتی اسرائیل داشتند. جیمز ا. د روچیلد احداث ساختمان کنست را به دولت اسرائیل اهدا کرد. دادگاه عالی اسرائیل نیز توسط دوروتی د روچیلد ایجاد شده‌ است. خانواده روچیلد همچنین با اعطای کمک‌های مالی سخاوتمندانه، نقش مهمی در گردآوری مجموعه‌های منحصر به‌ فرد کتابخانه ملی اسرائیل برعهده داشته‌ اند.

آنچه مسلم است نقش این خانواده در تعیین جهتگیریهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بین المللی بیش از هر دولتی در جهان است و این خانوادها با داشتن صدها میلیارد دلار دارایی نقدی، اوراق قرضه، سهام بورس و هزاران کارگاه و کارخانه اربابان جهان سرمایه داری اند. بر خلاف شرکتهای مختلف که مکلف هستند شفاف عمل کنند و کارنامه مالی و مالیاتی روشنی داشته باشند، این خانوادها پشت نقاب دهها سازمانهای نیکوکاری پنهان شدند و عملیات مالی شبه داری را مدیریت کنند و هیچ کس نمی داند دارایی این خانوادها چقدر است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10627

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: