نروژ سرمایه گذاری در شرکت های مرتبط با شهرک سازی ها را متوقف می کند

اندیشکده قدس؛ روزنامه هاآرتص در گزارشی نوشت صندوق ثروت ملی نروژ، سرمایه گذاری در شرکت های مرتبط با شهرک سازی ها در کرانه باختری را متوقف می کند.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) دراین گزارش به قلم جاناتان لیز آمده است: مقامات اسرائیلی روز پنجشنبه تأیید کردند صندوق ثروت دولتی نروژ که ارزش دارایی‌های آن یک تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود، در حال بررسی سرمایه‌گذاری‌های خود در اسرائیل است تا اطمینان حاصل کند صندوق‌های آن به تأمین مالی کسب و کارها یا شهرک‌هایی که فراتر از خط سبز فعالیت می ‌کنند، اقدام نمی کنند.

این تحقیقات که نخستین بار توسط کانال ۱۲ نیوز خبر آن فاش شد، چند ماه است که برای اطمینان از اینکه بانک های اسرائیلی سرمایه گذاری های خود را به سوی این شرکت ها هدایت نمی کنند، در حال انجام است.

با توجه به نگرانی‌ها دراین باره که موسسات و شرکت‌های دیگر سرمایه‌گذاری‌ها و فعالیت‌های خود در اسرائیل را مورد بازنگری قرار می دهند، دولت اسرائیل ترجیح داد این اطلاعات را منتشر نکند.

در سال ۲۰۲۰، صندوق ثروت نروژ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در ۸۱ شرکت اسرائیلی سرمایه گذاری کرد که حدود یک سوم کل سرمایه گذاری هایش در خاورمیانه محسوب می شود.

مقامات اسرائیلی اعلام کردند بررسی این صندوق تحت تأثیر تصمیم سازمان ملل در سال ۲۰۲۰ برای انتشار لیست سیاه ۱۱۲ شرکتی انجام شده است که مظنون به ارتباط با این شهرک‌ها هستند.

فهرست اصلی ۲۰۲۰ شامل تعدادی از کسب و کارهای بین المللی علاوه بر بانک های محلی، شرکت های ارتباطات، شرکت های فعال در بخش انرژی و مواد غذایی در اسرائیل می شد. در اوایل امسال، گزارشگر ویژه سازمان ملل در ارتباط با وضعیت حقوق بشر در سرزمین های فلسطینی خواستار انتشار نسخه به روز شده این لیست سیاه در اسرع وقت شد.

طی سال‌های اخیر، این صندوق و شعبه‌های آن روابط خود را با شماری از شرکت‌های اسرائیلی فعال در این مناطق قطع کرده‌اند. براساس گزارشات منتشرشده در سال ۲۰۲۰، این صندوق دارایی های خود را به دو شرکت ساختمانی اسرائیلی به نام های میونه ریل استیت، Mivne Real Estate و شافیر انجینیرینگ Shafir Engineering فروخت.

نروژ همچنین در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد صندوق بازنشستگی دولت این کشوردر موسسات صندوق سرمایه گذاری آفریقا-اسرائیل و همچنین در دانیا سیبوس Danya Cebus سرمایه گذاری نخواهد کرد، زیرا آنها در ساخت و ساز شهرک ها در کرانه باختری مشارکت داشتند.

دولت نروژ در تصمیم خود در ارتباط با این دو شرکت، بر اساس توصیه شورای اخلاق خود به  “نقض جدی حقوق بشر در یک منطقه جنگی با ساختن شهرک‌ها در بیت‌المقدس شرقی” اشاره کرد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=2245

حجت مردانه زاده

حجت مردانه زاده

من از سال 1388 با دنیای وب آشنا شدم و علاقه زیادی به مباحث فناوری، برنامه نویسی و حوزه های تکنولوژی دارم.

اخبار مرتبط:

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: