تحولات عراق در سایه شیوع کرونا

اندیشکده قدس؛ بعد از حملات به پایگاه آمریکایی التاجی در عراق و کشته شدن دو امریکایی و یک انگلیسی که رد شدن از خط قرمز آمریکایی ها بود، طرح حمله هوایی به تاسیسات حیاتی ایران را در دستور داشتند که پمپئو و مشاورامنیت ملی موافق بوده اما ترامپ و وزیر دفاع اسپر و رئیس ستاد مشترک مایک ملی مخالفت کردند.

و اکنون برنامه آمریکایی برخورد با گروه های حشدالشعبی و مقاومت عراقی مثل کتائب حزب ا… و عصائب و … است و فعلا از فاز برخورد مستقیم با ایران خارج شده اند.

از طرفی اکنون برهم صالح عدنان الزرفی را برای تشکیل دولت معرفی کرده است و وی رابطه قدیمی و محکم با آمریکایی ها دارد و خواستار برخورد و محدود کردن حشدالشعبی هست و البته گروه های مقاومت و حشدالشعبی نیز با وی مخالف هستند.

بنابراین اکنون عرصه داخلی عراق شاهد برخورد اراده ها بین مقاومت و سازشکاران عراقی و آمریکایی ها است.

برآورد آمریکایی ها این است که فشارهای سیاسی و برخورد نظامی با حشدالشعبی هم دایره فعالیت های ضد آمریکایی آنها را محدود خواهد کرد و هم زمینه را برای تشکیل هر چه سریعتر دولت توسط عدنان الزرفی فراهم خواهد کرد.

تاکید بر مشکلات اقتصادی عراق، فعالیت های داعش در شمال عراق و مشکلاتی که کرونا ایجاد کرده است تماما ابزارهایی است که مورد بهره برداری آمریکایی ها در عراق قرار می گیرد تا نفوذ خود را افزایش داده و حضور خود را در عراق توجیه کنند.

امریکایی ها برای کرونا در عراق هم برنامه ریزی داشته و درصدد استفاده از اهرم کمک ها برای ابقای حضور خود در عراق هستند.

واقعا کرونا بار روانی قدرتمندی دارد همانطور که به نتانیاهو در خروج از بحران یکساله کمک کرد.

راهبرد دیگر آمریکایی ها خروج از پایگاه های آسیب پذیر مثل التاجی بغداد و K1 در کرکوک است به منظور اینکه نیروهای خود را متمرکز کرده و بیشتر متمایل به پایگاه هایی هستند که در اقلیم کردستان و شمال عراق قرار دارد.

لذا شاهد تخلیه یک سری از پایگاه ها و  کوچ تاکتیکی نیروهای آمریکایی به پایگاه های امن تر هستیم جهت اینکه از نظر امنیتی و نظامی از آسیب پذیری نیروهایشان کم کنند.

قطعا برخورد با گروه های مقاومت حشدالشعبی که در دستور کار آمریکایی ها هست  واکنش قاطع نیروهای مقاومت را در پی خواهد داشت که این جابجایی نیروها در راستای همین امر و ایمن سازی وضعیت نیروهای آمریکایی قابل ارزیابی است.

به هر صورت بعد از جواب موشکی ایران به ترور حاج قاسم و هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد در الانبار به نوعی شاهد ایجاد بازدارندگی جدید برای ایران در مواجهه با آمریکایی ها هستیم.

در آخر گروه های مقاومت عراق و خشدالشعبی هنوز انتقام ترور ابومهدی المهندس را از آمریکایی ها نگرفته اند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10577

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: