معرفی کتاب؛

تا فراموش نشوی: خاطرات رانده‌‏شدگان سرزمین فلسطین

اندیشکده قدس؛ کتاب حاضر دربردارنده مصاحبه و گفتگو با فرزندان فلسطین است؛ فرزندانی که اغلب آنها در سال 1948 و در «روز نکبت» با خدعه، تزویر، ترور و ایجاد وحشت، از سرزمین آبا و اجدادی خود اخراج و آواره شدند.

سرزمین فلسطین به عنوان عمق استراتژیک جهان اسلام بیش از ۶۶ سال است که توسط صهیونیستها اشغال شده و تاریخ غنی آن در راستای سیاست های سلطه گرانه غرب و صهیونیسم و با استفاده از ابزارهای متعدد از جمله رسانه بارها مورد تحریف قرار گرفته است.

با توجه به اهمیت جایگاه فلسطین در حوزه تولید و نشر کتاب، خبرگزاری قدس جهت آشنایی بیشتر و درک درست تر مخاطبان از مسئله فلسطین، تاریخچه اشغال آن و تحولات سرزمین های اشغالی و آشنایی با دشمن صهیونیستی به معرفی آثار تولید شده در این زمینه می پردازد.

تا فراموش نشوی: خاطرات رانده‌‏شدگان سرزمین فلسطین

معرفی مختصر کتاب:

«تا فراموش نشوی» دربردارنده مصاحبه و گفت‏وگو با فرزندان فلسطین است؛ فرزندانی که اغلب آن‏ها در سال ۱۹۴۸ و در «روز نکبت» با خدعه، تزویر، ترور و ایجاد وحشت و ترفندهای گوناگون نظامی و سیاسی و ضعف و انفعال دولت‏ها و ارتش‏‌های عربی، از سرزمین آبا و اجدادی خود اخراج و آواره شدند و در نقاط مختلف داخل یا خارج فلسطین، اردوگاه‌‏نشین و جیره‏ خوار سازمان ملل گشته‏‌اند. مطالعه این کتاب شایعات ساخته و پرداخته سرویس ‏های صهیونیسم و نوکران آنان برای شبه ‏افکنی در اذهان مسلمانان را خنثی می‌‏کند. افزون بر این، این کتاب به بررسی شیوه‏‌ها و شگرد‏ها و اهداف اشغال، استثمار، قیمومیت، ماهیت مجامع بین المللی و… نیز می‌‏پردازد.

به رغم گذشت سال ها از اشغال فلسطین، هنوز بسیاری، حتی نخبگان جهان نسبت به علل، عوامل و انگیزه های اشغال این سرزمین درک درستی ندارند و مسبب اصلی این مصیبت قرن را نمی شناسند. شکی نیست که عدم استقامت دولت های عرب وقت در برابر توطئه های غربی در فلسطین به همراه ظهور فرقه صهیونیست و سکنی گزیدن در سرزمین فلسطین یکی از عوامل اشغال این سرزمین اسلامی بوده است. مروری علمی و تاریخی بر رویدادهای پیش و پس از اشغال سرزمین فلسطین مصداقی محکم بر این مدعاست که حکومت انگلیس مسبب همه بدبختی های امروز فلسطینیان است.

اما با گذشت سه دهه از ظهور جریان های اسلامی در درون خاک فلسطین، مبارزات ملت فلسطین به دستاوردهای زیادی رسیده است و هنوز هم با تمام توان مقاومت خود را اعلام می کنند. با این حال خاطرات فلسطینیان سالخورده ای که هنگام اشغال سرزمین شان جوان بودند و به درستی آن روزها را به یاد دارند می تواند سودمند و پر از نکته باشد. کتاب حاضر مجموعه ای از مشاهدات زنان و مردان آواره فلسطینی درمورد نحوه اشغال سرزمین فلسطین و آوارگی صد ها هزار نفر است که توسط خبرنگاران خبرگزاری قدس (قدسنا) آقایان ناهض منصور و رشید شاهین به صورت گفت وگو در نوار غزه، کرانه باختری، اردن و سوریه و نیز برخی منابع معتبرتهیه شده است.

عنوان اصلی:  So That you May Not Be Forgotten

سال چاپ: ۱۳۹۱
قطع کتاب:  رقعی
نوع جلد:  شومیز

کاری از: مؤسسه فرهنگی هنری خبرگزاری قدس

ناشر: سروش

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10697

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: