بیانیه جمعیت دفاع از ملت فلسطین گیلان به مناسبت ۲۹ دی ماه روز مقاومت غزه

اندیشکده قدس؛ جمعیت دفاع از ملت فلسطین در استان گیلان به مناست 29 دی ماه روز مقاومت غزه بیانیه ای صادر کرد.
به گزارش روابط عمومی جمعیت دفاع از ملت فلسطین استان گیلان در متن این بیانیه آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

در همه این سال ها مقاومت در غزه ایستادگی کرده است و مردم غزه نعمت بزرگ رهایی وطن از اشغال را با حمایت از مقاومین غزه شکرگزار بوده اند، و در حال حاضر در معادله درگیری به مرحله ای از قدرت رسیده است که نوعی توازن وحشت و بازدارندگی را با رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است.

۲۹دی ماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران، «روز غزه؛ نماد مقاومت» نامگذاری شده است. با آن که در تاریخ مقاومتِ جغرافیای مقاومت، رخ دادهای زیادی وجود دارد؛ اما این سوال مطرح است؛

چرا غزه به عنوان نماد مقاومت مطرح شده است؟
باریکه ۳۶۰ کیلومتر مربعی غزه در سال ۲۰۰۵ و پس از ۳۸ سال تحملِ اشغالِ توأمِ با مبارزه و مجاهدت و مقاومت در برابر اشغالگران صهیونیست، توانست اشغالگران را از غزه اخراج کند. این مهم در حالی رخ داد که در سال ۱۹۶۷ رژیم صهیونیستی این منطقه را که تحت کنترل دولت مصر بود؛ طی نیم ساعت با شکست ارتش عربی مصر، اشغال کرده بود. در واقع با آزاد سازی غزه از اشغال، امید برای آزاد سازی بخش های دیگر سرزمین در اشغال فلسطین، افزایش یافت.

در سال ۲۰۰۸ میلادی ارتش تقویت شده اسرائیل، با هدف اشغال مجدد و نیز حذف ظرفیت های مقاومت، به غزه حمله همه جانبه ای کرد. در واقع این حمله نخستین جنگی بود که مقاومین فلسطین به تنهایی در مقابل ماشین جنگی رژیم صهیونیستی قرار می گرفتند. در جنگ های گذشته، اسرائیل با ارتش کشورهای عربی تقابل کرده بود و بعضا برخی گروه های فلسطینی در کنار آنها با دشمن متجاوز و اشغالگر می جنگیدند. اما در این جنگ که ۲۲ روز به درازا کشیده شد، نه تنها هیچ ارتش عربی در کنار مقاومت فلسطین قرار نداشت، بلکه رژیم های عربی در یک هماهنگی کامل با دشمن صهیونیستی، در محاصره غزه و ایجاد محدودیت برای آن مشارکت نیز داشتند. به همین دلیل مقاومت ۲۲ روزه گروه های مقاومت غزه ( نه ارتش یک کشور) و ناکام گذاشتن اسرائیل در اهداف این جنگ، از لحاظ راهبردی بسیار حائز اهمیت است.

پس از جنگ ۲۲ روزه، صهیونیست ها بارها تلاش کرده اند تا مقاومت در غزه را به نوعی تضعیف و از بین ببرند. لذا مجموعه ای از اقدامات را در این ارتباط تعریف کردند. ۱- محاصره همه جانبه با هدف فروپاشی اجتماعی غزه و قرار دادن مردم غزه در مقابل محور مقاومت، ۲- تغییر نگاه حمایتی رژیم های عربی به مقاومت از طریق روند آشکار سازی روابط عربی – اسرائیلی ۳- فعال سازی جریان سازش فلسطینی به رهبری ساف علیه مقاومت در غزه ۴- محدود سازی فعالیت های سیاسی و فرهنگی مقاومت غزه در کشورهای اسلامی ۵- تروریستی معرفی کردن مقاومت غزه مانند آنچه که رژیم سعودی پس از صدور دستور العمل دونالد ترامپ در ریاض انجام داد ۶- ترور رهبران مقاومت در غزه و کشورهای دیگر ۷- ترور و بازداشت شخصیت های مقاومت در کرانه باختری رود اردن ۸- حملات متعدد موشکی، توپخانه ای و بمباران به غزه با هدف تشدید ویرانی ها و گسترش مشکلات و معضلات معیشتی و… از جمله اقداماتی است که رژیم صهیونیستی و رژیم های خائن منطقه و البته جریان خائن فلسطینی به رهبری محمود عباس علیه غزه انجام داده اند.

اما در همه این سال ها مقاومت در غزه ایستادگی کرده است و مردم غزه نعمت بزرگ رهایی وطن از اشغال را با حمایت از مقاومین غزه شکرگزار بوده اند و همین همراهی مردم با مقاومت و به نوعی اینهمانیِ مقاومت و مردم در کنار حمایت هایی که از حلقه های دیگر مقاومت و خصوصا ایران به عنوان رهبری جبهه مقاومت دریافت کرده، در حال حاضر در معادله درگیری به مرحله ای از قدرت رسیده است که نوعی توازن وحشت و بازدارندگی را با رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است.

اینکه مقاومت در غزه خود را نسبت به تحولات در دیگر حوزه های مقاومت مانندِ لبنان، عراق، سوریه، یمن و حتی در ارتباط با انتقام سخت از امریکا به دلیل ترور فرماندهان بزرگ محور مقاومت متعهد و مسئول می داند،  پاسخ درستی به این سوال است که چرا غزه به عنوان نماد مقاومت مطرح شده است.

بر این اساس شایسته است که این روز از طرف همه جوامعی که به نوعی متأثر از سلطه جریان صهیونیستی هستند؛ گرامی داشته شود. چرا که این روز در واقع طلیعه ای برای آزادی فلسطین از نحر تا بحر است. هر چند امسال روز غزه در حالی گرامی داشته می شود که بزرگ فرمانده مقاومت یعنی سپهبد شهید قاسم سلیمانی، از سوی شقی ترین و شیطانی ترین ساختار زمان ترور شد و اشتیاقش به شهادت پایان گرفت اما حماسه چند ده میلیونی عاشقان مقاومت در ایران و بسیاری از کشورهای جهان نشان داد که مقاومت در مرتبه ای رفیع قرار داد و گرمای مقاومت تا رهایی جهان از سلطه صهیونیسم رو به فزونی خواهد داشت.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10526

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: