کارشناس ارشد مسائل فلسطین

بازدارندگی، استمرار مقاومت و امید به آزدی کل فلسطین از جمله دستاوردهای عملیات قدس بود

سید جعفر رضوی کارشناس ارشد مسائل فلسطین در خصوص دستاوردهای عملیات شهادت طلبانه قدس که از سوی”خیری  علقم ” جوان ۲۱ ساله فلسطینی در قدس انجام داد و به هلاکت ۸ صهیونیست و زخمی شدن ۱۲ صهیونیست انجامید دستاوردهای این عملیات ویژه را چند وجهی نامید و گفت: مهم ترین ویژگی و دستاوردی که می توانیم برای عملیات بی نظیر قدس در نظر بگیریم، بازدارندگی بود که این عملیات در فلسطین اشغالی علیه رژیم صهیونیستی از جانب مقاومت به وجود آورد. این بازدارندگی از زمان نبرد شمشیر قدس آغاز شده بود و با توانمندی های مقاومت در چند مرحله به رژیم صهیونیستی اثبات شد.

رضوی افزود: رژیم صهیونیستی هم تلاش کرد که این بازدارندگی را طی اقدامات متعدد در سطح های مختلف و متفاوت از بین ببرد که نمونه آن حمله ای بود که در سال ۲۰۲۲ به نوار غزه انجام داد و پایگاه های جهاد اسلامی را غزه در هدف قرار دادند.

عضوکمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین افزود: اما این عملیات باعث شدکه این بازدارندگی حفظ شود و کماکان رژیم صهیونیستی مطلع باشد که اگر اقدام علیه فلسطینیان را انجام دهد تمامی فلسطینی‌ها در دایره حفاظت و امنیت مقاومت قرار دارند و این اجازه را به آنها نخواهند داد.

رضوی توانمندی مقاومت در غافلگیر کردن رژیم صهیونیستی را از دیگر ویژگی های این عملیات نامید و افزود: وجه دوم که این عملیات داشت، اهمیت این توانمندی مقاومت بود که در نقطه ای که صهیونیست ها آن را به عنوان نقطه ضعف مقاومت در نظر می گرفتند، انجام شد و مقاومت با این عملیات نشان داد در موضع ضعف قرار ندارد و از توانمندی‌های بالایی برخوردار است و می‌تواند در شرایط خیلی سخت، دست به عملیات های بسیار جدی و بزرگ بزند.

کارشناس مسائل فلسطین ویژگی سومی را برای این عملیات در نظر گرفت و افزود: عملیات قدس، وجه سومی هم داشت که پنهان در آن بود. این عملیات به خوبی میزان سستی و ضعف دستگاه های امنیتی رژیم صهیونیستی را به رخ کشید و نشان داد صهیونیست ها  انقدر هم که ادعا می کنند توانمند نیستند و جوانان فلسطینی در منطقه محاصره شده و بسته ای مانند کرانه باختری که تحت حفاظت های شدید رژیم صهیونیستی و کمک های غربی آن قرار دارد هم می‌توانند عملیات های جدی انجام دهد و هیچ عاملی هم جلو دارشان نخواهد بود.

رضوی با بیان اینکه افزایش عملیات های مقاومت برای دولت های عربی خائن به آرمان فلسطین گران تمام خواهد شد افزود : عملیاتهایی از این دست هر چقدر بیشتر تکرار شود، رژیم صهیونیستی را در موضع ضعف قرار می‌دهند و زمانی که این رژیم در موضع ضعف قرار گیرد، اولین متضرران، آن کشورهایی هستند که با رژیم صهیونیستی به طمع امنیت، منفعت اقتصادی و توسعه روابط دوجانبه، اقدام به عادی سازی روابط کردند. کشورهای عادی کننده روابط با رژیم صهیونیستی، به سمتی حرکت کردند که برایشان هیچ نتیجه ای را در بر نداشت و حالا این انتخاب، ملت هایشان را به سمت مخالفت با آنها سوق خواهد داد.

وی افزود: یک وجه دیگر این قضیه در عرصه عادی سازی این است که کسانی که در ظاهر ادعای حمایت از فلسطین را دارند، عملاً رسوا شدند و مشخص شد که آنها خائن به مسئله فلسطین هستند و تنها به صورت ظاهری از فلسطین حمایت می کنند.

عضوکمیسیون سیاسی و امور بین الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین افزود: ظاهر عملیات قدس به گونه ای بود که از آن یک عملیات تلافی جویانه و انتقامی برداشت شد، چرا که پیش از این عملیات، صهیونیست‌ها در اقدامی جنایتکارانه و وحشیانه به اردوگاه جنین و کرانه باختری یورش بردند و  دهها فلسطینی را به شهید و مجروح کردند. همزمانی این دو عملیات و به فاصله یک روز، این احتمال را قوی‌تر می‌کند که این عملیات یک عملیات انتقامی است اما باطن این عملیات نشان می‌دهد این عملیات علاوه بر اینکه انتقام روز گذشته را از رژیم صهیونیستی گرفت، در کنار آن با هدف ضربه زدن به دستگاههای امنیتی رژیم صهیونیستی، به منظور ایجاد بازدارندگی بیشتر و ایجاد رعب و وحشت در جامعه اسرائیلی کلید خورد و به نظر می‌رسد که به صورت کامل به اهداف خودرسیده است.

رضوی  با اشاره به این مسئله که عملیات قدس دستاوردهایی بسیاری برای ملت فلسطین خواهد داشت افزود:  مهمترین تاثیر راهبردی که این عملیات در جامعه فلسطینی می‌گذارد، این است که ملت فلسطین را به استمرار مقاومت امیدوار می‌کند و آتش مقاومت را شعله ور تر می کند. به همین دلیل یکی از آثار این عملیات را در آینده خواهیم دید.

وی افزود: این عملیات باعث حرکت جوانان فلسطینی به سمت انتفاضه و حمایت همه جانبه مردم و حضورشان در میدان‌های مقاومتی خواهد شد.

این کارشناس غرب اسیا با بیان اینکه این عملیات مقدمات شروع انتفاضه را تسریع کرد افزود: قطعاً بزودی شاهد تشدید اقدامات مقاومتی و عملیات های فردی علیه رژیم صهیونیستی خواهیم بود که این مسئله به آغاز یک انتفاضه جدید که به شدت مورد هراس صهیونیستها است کمک خواهد کرد.

رضوی افزود: عملیات قدس انزوای رژیم صهیونیستی را افزایش خواهد داد و این باعث می شود فلسطینی ها برای پرونده هایی که نیاز به تایید افکار عمومی دارد همانند پرونده هایی که در دادگاه جنایات بین المللی در حال پیگیری است، امیدوار تر باشند و با پشتوانه مردمی آن را به پیش ببرند .

وی در پایان افزود: وجه دیگر این عملیات در جامعه فلسطین این است که آنها، امید به آزادی کل فلسطین را با عملیات های از این دست پیدا می‌کنند و این مسئله در آینده مقاومت و فلسطین، بسیار راهگشا و روشنگر خواهد بود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10722

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: