دبیرکل حزب الله لبنان:

ایران نقش ممتازی در مبارزه با تروریسم در سوریه و لبنان داشت

اندیشکده قدس؛ دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه جمعه در سخنرانی خود به مناسبت چهارمین سالروز آزادسازی ارتفاعات لبنان موسوم به «آزادسازی دوم» گفت جانفشانی و مقاومت، پیروزی در جنگ را به ارمغان آورد وایران نقش ممتازی در مبارزه با تروریسم در سوریه و لبنان داشت.

به نقل از شبکه العالم، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت چهارمین سالروز آزادسازی ارتفاعات لبنان موسوم به «آزادسازی دوم» گفت گروه تروریستی تکفیری داعش تهدیدی دائمی برای الجرود، البقاع، بیروت و ارتش لبنان بود.

دبیر کل حزب الله لبنان در آغاز سخنرانی خود با اشاره به اینکه این پیروزی رایگان به دست نیامده بلکه با جانفشانی و صبر و پایداری به ثمر نشسته است، گفت: پیروزی الجرود در ۴ سال گذشته بخشی از جنگ جهانی علیه سوریه و از طرح های خطرناک برای منطقه بود.

سید حسن نصرالله افزود داعش در صدد تسلط بر همه سوریه بود و لبنان نیز بخشی از طرح این گروه تروریستی بود. داعش در صدد وصل کردن تدمر به قلمون بود و اگر این کار را می کرد نبرد دشوار تر می شد چرا که این گروه از حمایت بین المللی و منطقه ای و تسهیلات زیادی برخوردار بود و هزاران مسلح خود را به منطقه آورده بود.

وی به اذعان مقامات آمریکایی به نقش این کشور در ایجاد داعش اشاره کرد و گفت:ترامپ و دیگر مقامات بلند پایه آمریکا بارها تکرار کردند که داعش دست پرورده باراک اوباما و هیلاری کلینتون بوده است.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد داعش تهدیدی دائمی برای الجرود،البقاع ،بیروت و ارتش لبنان بود و در ویدئوهایشان نیز به تهدیدات خود اشاره کرده بودند. از سوی دیگر، دولت در مقابله با تروریست های داعشی و دفاع از مناطق و روستاها ناتوان بود و سفارت آمریکا هم دولت را با تهدید قطع کمک به ارتش لبنان، از مقابله با داعش بازداشته بود. وی افزود البته میشل عون رئیس جمهوری لبنان در برابر فشارهای آمریکا مبنی برمداخله نکردن در مقابله با تروریسم، تسلیم نشد.

نصرالله تصریح کرد مداخله حزب الله در این نبرد، در پاسخ به خواست مردم، مسلمانان و مسیحیان الجرود صورت گرفت. وی با تاکید بر اینکه حزب الله پس از اقدام دولت در ترک مسئولیت آزادسازی منطقه و دفاع از مردم، به این نبرد وارد شد، افزود مقاومت، در نبرد آزادسازی الجرود جانفشانی های زیادی کرد و داوطلبان زیادی نیز در میان مبارزان بودند.

دبیرکل حزب الله گفت این آزادسازی نتیجه جانفشانی های دو ارتش سوریه و لبنان و مردم دو کشور طی سالیان متمادی است. وی همچنین به کمکها و نقش مثبت ایران در کمک به لبنان و سوریه در مبارزه با تروریسم اشاره کرد و افزود نبرد آزادسازی الجرود، تجربه جدیدی بود و معادله جدیدی برای ارتش، مردم و مقاومت را ثبت کرد.

نصرالله خاطرنشان کرد نبرد ما حفاظت از لبنان و آزادسازی سرزمین و مقابله با تجاوز بود و با این معادله سه وجهی توانستیم پیروز شویم.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود سلاح مقاومت در مقدمه پیروزی این معادله طلایی بود که برخی در صدد خلع سلاح کردن مقاومت هستند. نصرالله خطاب به تروریست ها و تکفیریها گفت: اگر بازگردید ما نیز باز خواهیم گشت.

وی همچنین به حوادث اخیر در افغانستان واکنش نشان داد و افزود حوادث افغانستان صحنه ی کامل شکست و ناکامی آمریکاست. تجربه افغانستان همچنین سقوط اخلاقی پرطنینی بود که در برخورد با افراد فراری فرودگاه کابل نیز منعکس شد. وی گفت هواپیماها و بالگردهای امریکایی، سرکردگان داعش و نیروهایش را از سوریه به افغانستان منتقل کرد.

نصرالله هدف آمریکا از اقدامات اخیر خود در افغانستان را سردرگم کردن کشورهای همسایه افغانستان دانست و تصریح کرد داعش ابزار آمریکاست و تجربه افغانستان باید درسی برای همه کشورها باشد.

دبیرکل حزب الله افزود: اروپایی ها خود اعتراف کردند که امریکا درباره عقب نشینی از افغانستان با آنان رایزنی نکرده است. وی از کسانی که به آمریکا اعتماد کرده اند خواست از روش برخورد واشنگتن با هم پیمانانش در افغانستان درس عبرت بگیرند.

دبیرکل حزب الله در ادامه سخنرانی خود به وضع کنونی لبنان اشاره کرد و گفت لبنان با موانع اقتصادی در محاصره شدید قرار دارد، قانون سزار فقط برای سوریه نبوده بلکه محاصره لبنان نیز بود. این قانون همه درها را به روی بیشتر لبنانی هایی که در صدد سرمایه گذاری در سوریه بودند،بست و از ورود هرگونه تسهیلات به لبنان برای احیای اقتصاد جلوگیری کرد.

نصرالله افزود اگر ممانعت و کارشکنی آمریکا نبود، می توانستیم بخش های برق و گاز لبنان را احیا کنیم. وی خطاب به آمریکا گفت اگر مردم لبنان برایتان اهمیت دارند لبنان را از تحریم ها مستثنی و از تهدیدات رها کنید.

دبیرکل حزب الله در بخشی دیگر از سخنرانی خود گفت با ایران به توافق رسیدیم کشتی سوم حامل فراورده های نفتی به لبنان اعزام شود البته ما برای مرحله بعدی، به بیش از ۳ کشتی نیاز داریم. وی تشکیل دولت در سریعترین زمان ممکن و یافتن راهکارها برای بحران های داخلی را خواستار شد و افزود متاسفانه این همه درد و رنج نتوانست مسئولین را به یافتن دستاوردی برساند.

نصرالله همچنین روش مدیریت پرونده انفجار بیروت را نوعی سیاسی کاری دانست. وی با اشاره به سالروز ربوده شدن امام موسی صدر و همراهانش گفت: این ربودن ظلم به وطن و هدف قرار دادن مقاومت بود. صدر در تلاش بود تا مردم لبنان را حفظ کند و مانع از فتنه انگیزی و تخریب لبنان شود و هدف گیری موسی صدر هدف گیری مقاومت و آزادسازی قدس بود.

نصرالله تاکید کرد راه امام صدر را ادامه خواهیم داد و اهدافش را محقق خواهیم کرد و نام وی در همه اقدامات ما پررنگ باقی خواهد ماند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10641

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: