عبدالباری عطوان؛

اخراج نماینده رژیم صهیونیستی از اجلاس اتحادیه آفریقا یک رسوایی بزرگ برای این رژیم در سطح جهانی بود

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم و تحلیلگر برجسته جهان عرب در یادداشت جدید خود نوشت، مهمترین اتفاق روز شنبه از نظر ما این بود که گروهی از نگهبانان و سازماندهی‌کنندگان اجلاس سران اتحادیه آفریقا در “آدیس آبابا” (پایتخت اتیوپی) لحظاتی قبل از آغاز این نشست، “شارون بارلی” نماینده مدیر امور آفریقا در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی را که دزدانه وارد سالن شده بود، بیرون کردند.

در میان کشورهای آفریقایی و رهبران محترم آنها جایی برای رژیم اشغالگر و نژادپرست و فاشیست صهیونیستی وجود ندارد؛ رژیمی تروریستی که بزرگترین هم‌پیمان نظام آپارتاید در قاره آفریقا بود و با پول و فناوری هسته‌ای که در اختیار این نظام قرار داد از آن حمایت می‌کرد، رژیمی که مرتکب انواع جنایت‌ها در حق ملت فلسطین می‌شود و سرزمین و ثروت‌های آنها را غصب کرده، کودکان فلسطینی را با بی‌رحمی به قتل می‌رساند و تحت حمایت و رهبری تروریسم آمریکایی قرار دارد.

وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی که اکنون شروع به عزاداری کرده، حتی یک کشور آفریقایی را نیز نیافت که در این مصیبت آن را دلداری دهد و الجزایر و آفریقای جنوبی را متهم کرد که پشت این اخراج تحقیرآمیز دیپلمات اسرائیلی از اتحادیه آفریقا قرار دارند. اما رژیم صهیونیستی نمی‌داند که این اتهام برای الجزایر و ملت آن و آفریقای جنوبی که میراث‌دار رهبر جاودانه خود «نلسون ماندلا» است مایه افتخار است.

در اوج هژمونی آمریکا و سرسپردگی رسمی رژیم‌های عربی به آن، متاسفانه در آگوست ۲۰۲۱ با تصمیم «موسی فکی» رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا و بدون مشورت با اعضای این اتحادیه، رژیم اشغالگر صهیونیستی به عنوان عضو ناظر در اتحادیه مذکور پذیرفته شد. اما قیام و واکنش خشم‌آلود الجزایر و آفریقای جنوبی در برابر این تصمیم، نهایتا موجب تعلیق آن شد و تصمیم مشترکی از جانب اعضای اتحادیه آفریقا صادر و کمیته‌ای متشکل از هفت رئیس ایجاد شده تا عضویت ناظر رژیم صهیونیستی در این اتحادیه به کلی لغو گردد.

دبیرخانه کل فدراسیون اتحادیه آفریقا دعوتنامه‌ای که پیشتر به رژیم صهیونیستی داده شده بود را پس گرفته و اعلام کرد که هیچ نماینده‌ای از جانب این رژیم نباید برای شرکت در اجلاس اتحادیه آفریقا اعزام شود. اما طبق معمول رژیم اشغالگر این اخطار را نادیده گرفته و نماینده خود را به آدیس آبابا فرستاد و این نماینده اسرائیلی مخفیانه وارد سالن اجلاس شد. ما خدا را شکر می‌کنیم که نماینده مذکور رژیم صهیونیستی این کار را انجام داد تا تبدیل به یک رسوایی سیاسی جهانی برای اسرائیل شود.

اخراج اسرائیل از اتحادیه آفریقا و لغو عضویت ناظر رژیم صهیونیستی در این اتحادیه در راس موضوعات اجلاس سران اتحادیه مذکور بود که ۳۶ رئیس جمهور و ۴ نخست‌وزیر در آن شرکت کردند. بنابراین باید گفت که ماه عسل اسرائیل در قاره آفریقا بسیار کوتاه‌تر از آن چیزی است که رهبران و حامیان این رژیم در اروپا و آمریکا و حتی کشورهای سازشکار عربی تصور می‌کنند. اکنون قاره آفریقا درحال بازیابی قدرت و جایگاه خود بوده و ارزش‌های عدالت و منافع ملی مردم خود را بالاتر از همه ملاحظات قرار می‌دهد.

امروز قاره آفریقا همه تلاشش را به کار بسته تا ارز و دینار طلای خود را منتشر و اقتصادش را از وابستگی به غرب آزاد نماید و اتحاد خود را با قطب‌های امنیتی و مالی جدید جهان به رهبری چین و روسیه تقویت کند. ما از صمیم قلب از مردم الجزایر و رهبر و وزیر امور خارجه آن که نقش مهمی در بستن درهای قاره آفریقا در برابر نفوذ مخرب صهیونیست‌ها ایفا کردند تشکر می‌نماییم.

ما همچنین از برادران خود در آفریقای جنوبی که از میراث رهبر خود نلسون ماندلا محافظت می‌کنند و همیشه در سنگر آرمان عادلانه فلسطین بوده‌اند و با وجود همه فشارها و وسوسه‌ها هرگز دست از این آرمان نکشیدند، تشکر می‌کنیم. آفریقا برای ملت و آرمان و حقوق فلسطین پیروز است؛ آن هم در این زمانه سخت که جنایات رژیم صهیونیستی و عملیات شهرک‌سازی‌های این رژیم و طرح‌های اخراج و تبعید فلسطینیان و توطئه یهودی سازی این سرزمین همچنان شدت می‌یابد.

ما ضمن قدردانی از ملت‌های برادر و رهبران ملی خود، مطمئنیم که فلسطین به دلیل این مواضع افتخارآمیز جایگاه خود را به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و نیز موقعیت خود را در نقشه جهانی بازخواهد یافت. حرکت به سمت این هدف آغاز شده و هرگز متوقف نخواهد شد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

http://qodsthink.ir/?p=10778

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: